Kirjoittaja Aihe: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut  (Luettu 3294 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« : 06 Huhtikuu, 2010, 18:04:13 »
Suomen suosituimmat coiloverit ja jarrut: D2
On autosi sitten sporttinen katuauto tai kilpa-auto, löytyy varma valinta alustaksi ja jarruiksi D2:n valikoimasta vieläpä kohtuullisella hinnalla. D2 sarjoja on käytetty samoissa luokissa tuhansien eurojen sarjojen kanssa ja menestystä on huokesta hinnasta huolimatta rapissut paljon.

Alustoja ja jarruja on tarjolla ripein toimituksin liki autoon kuin autoon. Sarjat ovat Suomen olosuhteissa testattuja ja ensimmäisetkin liki 6 vuotta vanhat sarjat ovat liikenteessä.
Kilpakäytössä D2 sarjoihin luottavat niin timeattack, drifting kuin rallin F-ryhmänkin kuskit.

D2 Alustasarjat ovat ensimmäinen kohtuullisen hintaluokan säädettävä alustasarjamerkki Suomessa, ja se on testattu pidemmän kaavan kautta. Muunmuassa tästä syystä myönnämme sarjoille omalla kustannuksellamme kahden vuoden takuun. Takuun osalta et siis ole pelkästään valmistajien hatarien takuiden varassa vaan voit luottaa myös Suomalaiseen pitkään toimineeseen yritykseen. Varaosia on haavereiden sattuessa saatavilla sisäänostohinnoin myös erikseen takuuajan jälkeenkin.


Pidemmittä puheitta, aloitetaanpa katsaus itse tuotteisiin

Street -sarja
D2 street sarja on suosituin vaihtoehto huokean hintansa ja kattavien ominaisuuksiensa ansiosta. Hinta alkaen 849€, ja tärkeimmät ominaisuudet seuraavassa:
* 36-portainen vaimennuksen säätö neulaventtiilillä shimmipakan ohi.
* Sarjat sisältävät kaiken alakannakkeista iskarin yläpäihin.
* Korkeuden säätö iskunvaimentimen rungosta, eli autoa ei madalleta jousen alalautasta laskemalla.
* Jousen esijännityksen säätö, eli jousta voi tarpeen mukaan puristaa kasaan myös madalluksen yhteydessä.
* McPherson tuennoissa cambersäädettävä yläpää uniball nivelellä. Kumivaimennus katkaisee tiestä johtuvan melun etenemisen verrattuna täysin metalliseen uniball rakenteeseen.
* McPherson tolpissa laakeroitu jousen ylälautanen.




Näiden lisäksi D2:n valikoimissa on Driftingiin, Timeatackkiin ja ralliin räätälöityjä sarjoja. Tarkat specsit löytyvät verkkosivustoltamme tuoteselosteita:
D2 coiloversarjat


Ilmajousisarjat löydät myös mallikohtaisena valikoimista. Nämä kohtuuhintaiset semi-bolt-on sarjat ovat paras valinta VIP tyylin autoihin joissa vaaditaan mukavuutta ja mataluutta. Hidasteiden kohdalla painat vain nappia ja nostat autosi niin että puskuri ei ota itseensä.
Tutustu ilmajousisarjoihin niinikään sivuiltamme: D2 ilmajouset


Viimeisenä muttei vähäisimpänä D2 valmistaa big brake kittejä joilla saat autoosi pysähtyvyyttä ja showkäytössä myös ulkonäköä. Jarrut ovat niinikään radalla testattuja ja toimivat uritetuilla levyillä monen kilpa-auton pysäyttiminä. Rei'itettyjä levyjä emme suosittele kilpakäyttöön vaan ne ovat hiljainen vaihtoehto kadulle.
Tutustu jarrusarjoihin tuosta: Big Brake kitit


Iskunvaimentimet pintaa syvemmältä
D2 iskunvaimentimia on tutkittu myös pintaa syvemmältä ja vaimentimet ovatkin osoittautuneet laadukkaiksi prikkoja myöten. Vaimentimet ovat shimmattavissa ja muutamat yritykset Suomessa ovatkin tehneet omia hienosäätöjään erikoisempiin käyttötarkoituksiin.



Kilpakäyttöä
Alustasarjoja on käytetty F-Ryhmän ralliautoissa, Driftingissä, Time-Attack, Endurance- ja Roadsport sarjoissa menestyksekkäästi. Vuosien varrelta hauskin kuva on erään E36 bmw:n olka-akselista joka petti hypyssä – D2:n alustasarja on luonnollisesti vieläkin käytössä uuden olka-akselin kaverina:




Kuvassa: Ei taida kovin kummoista sanomalehteäkään mahtua auton ja vallin väliin kun Marko Kivi ohjastaa Lexuksen mutkaan– luonnollisesti D2 alustasarjalla varustettua . Kuvan copyright Vesa Kivimäki


Lisävarusteet
Alustasarjojen jouset, iskarit, jousilautaset, alakannakkeet ja esimekiksi 3D yläpää - eli sekä caster että camber säädöllinen yläpää, ovat saatavilla myös erikseen.


Lisätietoja, hinnat ja tilaukset verkkokaupastamme näistä suorista linkeistä
D2 coiloversarjat
D2 ilmajouset
Big Brake kitit


Race Performance Oy / Race.Fi Verkkokauppa
Monninkyläntie 116, 07170 Pornainen
puh: 020 790 2 790
email: info@race.fi
www: www.race.fi
« Viimeksi muokattu: 22 Marraskuu, 2011, 17:41:39 kirjoittanut Race Performance Oy »

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustat 699€ / Jarrut -400€ UUSI TILAUSAIKATAULU
« Vastaus #1 : 07 Huhtikuu, 2010, 22:59:23 »
-
« Viimeksi muokattu: 06 Elokuu, 2010, 15:51:23 kirjoittanut Race Performance Oy »

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustat 699€ / Jarrut -400€
« Vastaus #2 : 27 Huhtikuu, 2010, 11:14:53 »
D2:n alustoja on nyt kevään tarjouksen aikana mennyt ennätystahtia ja sen myötä saadaan myös jatkettua tarjousta myös ensi kuuksi! Eli touko -kesäkuun vaihteeseen saakka D2 -Street alustojen hinnat pysyvät 699e!

Tietty myös jarrusarjojen hinnat pysyvät alkaen 990e ja ilmajousisarjojen hinnat alkaen 1470e

Tilaukset tehtaalle siis joka perjantai!  8)

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustat, hinnat uusiksi
« Vastaus #3 : 06 Elokuu, 2010, 15:52:38 »
Hinnat menivät uusiksi paremman tehdassopparin ja rahtien tinkimisen tuloksena. Aurinkoista viikonloppua Supralaisille!

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustat ja jarrut
« Vastaus #4 : 12 Marraskuu, 2010, 15:04:04 »
Ilmoa vähän päivitetty =)

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: uusi verkkokauppa Coilover.Fi avattu!
« Vastaus #5 : 03 Joulukuu, 2010, 13:53:04 »
BlackDiamond.Fi kauppa on ollut menestys, ja niinpä päätimme avata myös D2 Coilovereille oman verkkokauppansa, Coilover.Fi. Kaupasta ei ihan jokaista speciaaliosaa voi suoraan ostaa, kysythän ne lähimmältä jälleenmyyjältäsi! Jos haluat, voit tilata tuotteen myös suoraan jälleenmyyjäsi luokse asennettavaksi tai noudettavaksi.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: Coilover.Fi avattu, D2 tehdastilaus 15.12.2010
« Vastaus #6 : 09 Joulukuu, 2010, 12:57:42 »
D2 coilit tai jarrut vielä kuusen alle!

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: Kurkistus coiloverin sisälle
« Vastaus #7 : 22 Joulukuu, 2010, 13:53:41 »

Ensimmäiseen viestiin on lisätty linkki pieneen katsaukseen coiloverin sisälle. Mikäli Sinua kiinnostaa mitä autosi iskunvaimentimet pitävät – tai saattavat pitää - sisällään, kurkista tämän topicin ensimmäiseen viestiin.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: Kurkistus coiloverin sisälle
« Vastaus #8 : 04 Tammikuu, 2011, 18:58:17 »
D2 toimitusajat tippuivat reiluun viikkoon myös tilaustuotteille!

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 toimitusajat romahtivat!
« Vastaus #9 : 18 Tammikuu, 2011, 15:32:45 »
***D2 on tekijämiesten valinta***


Kuvassa: Ei taida kovin kummoista sanomalehteäkään mahtua auton ja vallin väliin. Kuvan copyright Vesa Kivimäki

Jo vuodesta 2008 driftingiä menestyksekkäästi ajaneen Marko Kiven Lexus IS200 -05 pyörät pysyvät asfaltissa D2:n coilovereiden turvin. Marko on ensimmäisiä yhteistyökumppaneitamme ja onkin nostanut rimaa uusille sponsorointien tai yhteistyökuviojoiden hakijoille melkoisesti sekä menestyksensä että harvinaisen hyvin toimivan yhteistyön ansiosta.

Marko on saanut kehitettyä 450hv/620nm tuottavasta Lexuksestaan ja omasta ajostaan pelottavan hyvän yhdistelmän. Varsinaisia keskeytyksiä kausilla 08, 09 ja 10 oli pyöreä nolla. Alustasta löytyy mm. D2:n coilisetti ja liuta muita päivityksiä. Sama moottorikokoonpano on öljyt vaihtamalla ollut käytössä yhtämittaisesti kolmen kauden ajan – onnistunut ja hyvin rakennettu moottori siis. Kaudeksi 2011 moottoripuolelle on luvassa entistä raskaampaa rautaa. Vanha moottorikokoonpano löytänee tiensä Markon toiseen harrasteajoneuvoon: Toyota Celica Supraan vuodelta 1985.



Haluan omasta ja yritykseni puolesta vielä kiittää Markoa toimivasta yhteistyöstä (joka tulee jatkumaan), nostaa hattua menneistä saavutuksista ja toivottaa onnea tuleviin kärkikahinoihin!

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 toimitusajat romahtivat!
« Vastaus #10 : 27 Tammikuu, 2011, 23:57:23 »
D2 sarjojen mukana nyt myös asennusohje.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 toimitusajat romahtivat!
« Vastaus #11 : 03 Helmikuu, 2011, 00:30:43 »
Alustasarjojen säätöohje on nyt saatu myös nettiin, näin se palvelee myös muita harrastajia ja on ns. yleishyödyllinen.

Moni on todennut, ettei sarjan asennuksessa varsinaista ohjetta edes tarvita, se on kuitenkin hyvä muistilista työvaiheista ja muista asennukseen liittyvistä "kikoista".

Itse ohje löytyy tuosta: Alustasarjan säätöohje

Ohjetta tullaan varmasti päivittämään muutamaan kertaan ainankin rakennekuvan osalta. Jos Sinulla on joku hyödyllinen vinkki alustan säätöön, kerro siitä meille vaikkapa tähän topicciin.

Kiinalainen uusivuosi: Aasian suunnalla vietetään nyt Kiinalaista uuttavuotta. Ennen ja jälkeen uudenvuoden ovat eri yritykset lomilla ja tämä voi vaikuttaa toimitusaikoihin muutamien päivien verran.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 Alustasarjat
« Vastaus #12 : 25 Helmikuu, 2011, 00:29:05 »
Coilover jousitarjonta:
D2 alustasarjoihin voit vaihtaa löysempiä tai jäykempiä jousia. Useimmat D2 coiloverit käyttävät ns. standardikokoista jousta jossa on 62mm sisähalkaisija. Poikkeuksena mallit kuten bmw E36:n taka akseli, jotka käyttävät erillistä tai muutoin vakionakin erikoista jousiratkaisua kuten erillistä monoblock jousta.



Me varastoimme Suomessa melko hyvän repertuaarin vaihtojousia. Hintaa jouset pitävät 39€/kpl.

Jäykkyyksiä on saatavilla 3,5kg/mm vispilöistä aina 24kg/mm rautakankiin. Puhekielessä käytetään joskus sanontaa "80kg:n jousi", joka yleensä ottaen tarkoittaa kg/cm -lukemaa. 10kg/cm taas on 1kg/mm, eli 80kg jousi = jäykkyydeltään 8kg/mm.



Apujousi on normaalisti kasaan painunut, mutta esimerkiksi nypyssä se lisää ulosjoustoa noin 50mm. Apujousen koko pituus on ~7cm, ja kasaan painuneena sen korkeus on noin 2cm.

Apujousia ja niiden välilautasia pidetään myös pääsääntöisesti varastossa. Apujousi myydään aina välilautasen kanssa. Hintaa apujousi ja tarvittava välilautanen pitää niinikään 39€.

Mukavuustakuu
Meiltä ostetuille D2 coiloversarjoille myönnämme - toki järjen rajoissa - mukavuustakuun. Järjen rajoissa tarkoittaa sitä, että coilover alusta on toki jämäkämpi kuin vakio, eikä sitä oikein vakion kaltaiseksi keinuttimeksi saa tehtyäkkään.

Mukavuustakuu tarkoittaa sitä, että kun olet päässyt alustalla ajamaan, voit vielä vaihtaa jousia löysemmiksi tai jäykemmiksi postikulujen hinnalla. Mitään varsinaista deadlineä testaukselle ei ole koska tähän mennessä väärinkäytöksiä - kuten jousien vaihtamista joka ratapäiville tai useiden kuukausien jälkeen - ei ole tullut vastaan. Nyrkkisääntönä vaihtojousien tulee olla siistissä kunnossa niin että ne voidaan vastaavasti antaa jollekkin toiselle joka niitä tarvitsee. Käytännössä jousia ei siis ole hiekkapuhallettu soratiellä, heitelty pitkin tallinlattiaa tai uitettu tiesuolassa pitkään.



-> D2 coilovereihin voit vaihtaa jouset myös koeajon jälkeen. Netistä ei siis tarvitse pähkäillä optimaalisia jousia ennen ostoksia - käyt ajolenkillä ja jos ei mielyttänyt niin laitetaan löysempää jousta tilalle.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 julkaisi uuden tyyppisen yläjousilautasen
« Vastaus #13 : 08 Maaliskuu, 2011, 13:54:57 »
D2 alustasarjoihin uusi yläjousilautanen


Kuvassa: Uusi yläjousilautanen elementissään

Jatkuvan tuotekehityksen tuloksena D2 julkaisee ensimmäisenä halvemman
hintaluokan coilovereiden valmistajana laakeroidun yläjousilautasen.
Laakeroitu yläjousilautanen toimii kuten alkuperäisen kaltaisten alustojen
kääntölaakerit - sen tehtävä on siis liikkua rattia käännettäessä.

Etu perinteiseen yläjousilautaseen nähden
Etenkin hyvin matalilla esijännityksillä ja käytettäessä laadukasta ja siten jäykkää palloniveltä, voi jousi luistaa jousilautasten pinnoilla. Mikäli jousi luistaa, se voi aiheuttaa rahinaa. Pahimmassa tapauksessa voi ilmetä pauketta mikäli jousi ei luista tasaisesti vaan "tarraa" esimerkiksi hiekan takia.
Laakeroitu yläjousilautanen on pallonivelestä poiketen kevyt kääntää, ja siten vähentää jousen luistoa jousilautasilla


Kuvassa: Tarkempi otos iskarin varresta ja laakeroidusta jousilautasesta

Toimitustietoa
Uudet sarjat toimitetaan pääsääntöisesti uudella yläjousilautasella, joskin
vanhankin mallisia on varmasti vielä jäljellä tuotantolinjojen syövereissä. Vanhan mallinen lautanen ei toki sekään huono ole, laakeroitu vaan edustaa tuotekehityksen uutta etappia.

Lisäkuvia
Kuten aina, galleriastamme löytyy kasa lisäkuvia jos haluat tutkailla kapistusta
tarkemmin.
Race.Fi Galleria, D2 laakeroitu yläjousilautanen


Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 julkaisi uuden tyyppisen yläjousilautasen
« Vastaus #14 : 16 Maaliskuu, 2011, 14:46:30 »
Uudentyyppisen yläjousilautasen hintaa on kysytty yllättävän paljon, laakeroidulla yläjousilautasella on hintaa 45€/kpl.

Myös sarjojen saatavuudet ovat mietityttäneet, ja tehdas ilmoittikin meille että kaikki sarjat joissa tälläinen tarvitaan toimitetaan uudella yläjousilautasella, eli ”vanhanmallisia” sarjoja ei näinollen ole enään tehtaan varastoissa.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 tehdas muuttaa
« Vastaus #15 : 17 Maaliskuu, 2011, 15:21:12 »
D2 tehdas muuttaa

D2 muuttaa tehtaansa isompaan tilaan, jonka johdosta toimituksia ei valitettavasti Huhtikuun aikana tule. Toimitusaika 23.3.2011pv jälkeen tilatuille tuotteille on siis noin 5vk.
Koska viidessä viikossa tavaraa kertyy melkoisesti, alennetaan hintaa lukemaan 799€ jo puhtaasti rahdista saatavan säästön takia.

22.3.2011 saakka alustoja voi tilata täysin normaalilla toimitusajalla ja normaalilla hinnalla.

Aikataulu:
22.3.2011 klo 16: Viimeiset 849€ hintaiset tilaukset otetaan vastaan.
23.3.2011: Viimeiset 849€ tilaukset ovat käsittelyssä tehtaalla.
23.3.2011: 799€ hinta astuu voimaan.
23.3.2011: Tehdas sulkee jarrulinjaston ja sen toimitukset.
28.3.2011: Tehdas sulkee coiloverlinjaston ja sen toimitukset.
30.4.2011: 849€ hinta astuu takaisin voimaan kun tehdas aloittaa taas toimintansa. Tämä päivämäärä on arvio, koska tehtaan muuttaminen on iso projekti.
30.4.2011: 799€ tilaukset tilataan tehtaalta

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #16 : 04 Huhtikuu, 2011, 14:23:35 »


Tehtaan muuttopuuhia seurataan tiiviisti, ja tahti tuntuu olevan melko hyvä. Pidentyneen toimitusajan takia alustat pitävät hintaa 799€ normaalin 849€:n sijaan, eli nyt on hyvä hetki pistää alusta tilaukseen hieman huokeammin.

D2 Alustasarjat

Race.Fi / Turo

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #17 : 19 Huhtikuu, 2011, 14:01:59 »
D2 tehtaan muutto valmis!



Viime kuussa uutisoimme D2 tehtaan muutosta. Nyt voimme vihdoin iloisin mielin infota, että tehtaan muutto on onnistuneesti valmis. D2 tehdas sai muuttonsa valmiiksi mukavasti etuajassa!

Tehdas on ottanut muuttoaikana tarjoushintaan tilatut tuotteet työn alle, joten toimituksia alkanee meidän suuntaan tulla piakkoin.

Tarkasta tarjontamme verkkokaupasta:
Race.Fi verkkokauppa: D2 alustasarjat
Race.Fi verkkokauppa: D2 jarrut

Aurinkoista kevätsäätä toivottaa,

Race.Fi / Turo

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #18 : 03 Toukokuu, 2011, 15:16:03 »
D2 ilmajousisarjat

Tarjoamme ilmajousisarjoja vaativammallekin käyttäjille pääosin tilaustuotteina.

Ilmajousipaketteja tarjoamme seuraavasti:

Paketti:      Hinta:
Basic         2199€ Linkki kuvaukseen
Deluxe         2699€ Linkki kuvaukseen
Professional      3299€ Linkki kuvaukseen
Super Professional   3699€ Linkki kuvaukseen (Professional)

Ilmajousia, soveltuvuuksia jne. voit tarkastella: Race.Fi verkkokauppa
tai D2 verkkosivu


Turo/Race.Fi


Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #19 : 18 Toukokuu, 2011, 00:20:15 »
D2 Alustasarjat tarjouksessa perjantaihin asti!



Suosittuimpiin tuotepaketteihimme kuuluvat D2 Coiloversarjat ovat vielä perjantaihin asti tarjouksessa: Kaikki Coilover sarjat hintaan 849,-

Tarjous päättyy perjantaina 20.5.2011 klo 17:00, joten äkkiä varaamaan omasi halvemmalla!

Tsekkaa D2 coilover tarjontamme: Race.Fi: D2 Coiloverit


Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #20 : 31 Toukokuu, 2011, 14:36:26 »
D2 Jarrusarjat




D2 jarrusarjat on tarkoitettu niihin autoihin missä vakio ei enää riitä, ja niille kuskeille joille kelpaa vain paras. D2 jarrusarjoja on saatavana kuudessa eri koossa: 286x26mm, 304x28mm, 330x32mm, 356x32mm, 380x32mm ja 400x40mm, satuloiden ollessa 4, 6, 8 tai 10-mäntäisiä.

Etujarrujen satulakoot:
286mm ja 304mm: 6-mäntäinen satula.
330mm ja 356mm: 8-mäntäinen satula.
380mm ja 400mm: 10-mäntäinen satula.

Takajarrujen satulakoot:
286mm ja 304mm: 4-mäntäinen satula.
330mm ja 356mm: 6-mäntäinen satula.
380mm ja 400mm: 8-mäntäinen satula.

Kaikki jarrusarjat sisältät jarrulevyt, jarrusatulat, jarrupalat, teräspunos letkut, satulan kannakkeet sekä tarvittavat muut osat kuten kiinnityspultit ja tukiraudat.
Sarjat on suunniteltu käymään suoraan vakiopaikalle, joten muutoksia ei asennuksessa tarvita.

Tarjoamme D2 tuotteita, niin jarru- kuin alustasarjoja n. 2 viikon toimitusajalla!

Tsekkaa lisätietoa:
Race.Fi: D2

Turo/Race.Fi

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #21 : 14 Kesäkuu, 2011, 14:34:35 »
***Super Racing alustat***

ovat lisäsäiliöllisiä erillisillä ulosjouston ja sisäänjouston säädöillä varustettuja alustasarjoja.
Super Racing alustoissa käytetään 55mm paksuista monotube tolppaa.



Alustasarja sisältää kaiken alakannakkeesta joko täysin kumiseen tai kumivaimennettuun pallonivel yläpäähän.
Yläpään tyyppi määräytyy auton alustarakenteen mukaan. Nyrkkisäännön ollessa se, että mikäli yläpään asennolla voidaan vaikuttaa pyöränkulmaan, on yläpää säädettävä. Hinnastossa on mainittu jokaisen automallin kohdalla joko uniball, kumi, tai muu. Uniball on säädettävä yläpää, jämäkkä kuminen perus yläpää jota ei voi säätää. Muu yläpään tyyppi tarkoittaa sitä, että iskunvaimennin kiinnitetään joko auton alkuperäisellä yläpäällä tai silmukalla. Alkuperäistä yläpäätä käytetään vain sellaisissa tapauksissa joissa alustasarjan yläpää on jollain tavalla erikoinen kiinnitykseltään tai muodoltaan ja siten joko sen valmistuskustannukset olisivat liian korkeat tai valmistaminen olisi jopa mahdotonta. Esimerkkinä alkuperäisen kiinnityksen käytöstä ovat esimerkiksi tiettyjen mersujen iskunvaimentimet jossa iskunvaimennin kiinnitetään kahdella kumipuslalla noin 15mm reiän läpi - säädettävän yläpään tekeminen tämäntyyppiseen ratkaisuun vaatisi korin runsasta muokkaamista.
Street alustasarjoissa jousi tulee aina vakiopaikalle. Esimerkkinä tästä esimerkiksi Golf 5, BMW E30 ja E36 sekä monet muut mallit joissa jousi on erillään iskunvaimentimesta. Tämän tyyppisissä tuennoissa jousi tulee vakiopaikalle erilleen vaimentimesta. Jousen alle laitetaan tässä tapauksessa mukana tuleva holkki jossa on säädettävä jousen alalautanen.

Super racing alustasarjat pähkinänkuoressa:

    4 kpl iskunvaimentimia joissa yläpäät ja jouset.
    Iskunvaimentimien säätötyökalut.
    Kiristysrenkaiden säätötyökalut.
    Track racing alustojen lailla mittatilaustyötä.
    Erilliset sisään- ja ulosjouston vaimennuksen säädöt. Eri yhdistelmiä 864 kappaletta.
    Jarruletkujen ja abs-johtojen kannakkeet.
    Madallus säädettävissä 0 - 120mm sillä varauksella ettei mikään auton fyysinen ominaisuus kuten pyörän raapiminen lokasuojaan estä lisämadallusta.
    Erillinen jousen esijännityksen säätö jolla ei säädetä korkeutta.

Alustasarjan korkeuden säätö
tapahtuu alakannakkeesta jota voidaan siirtää iskunvaimentimen runkoon nähden.

Jousen esijännityksen tai kulmapainojen säätö
tapahtuu jousen alalautasta säätämällä. Jousen esijännitystä säätämällä voidaan vaikuttaa auton niinsanottuihin kulmapainoihin ja jossain määrin myös alustan jäykkyyteen.

Alustan jäykkyyden säätö
tapahtuu mukana tulevilla säätöavaimilla jotka yksinkertaisesti pudotetaan iskunvaimentimen sisään. Säätönupista voi säätää ulosjouston vaimennusta 36 portaan verran. Säätö toimii käytännössä niin, että nupilla säädetään pientä venttiiliä joka rajoittaa öljyn virtausta männän yläpuolelta sen alapuolelle. Säätöventtiili on vain shimmipakan ohivirtauskanava joten iskunvaimenninta ei saa ns. lukkoon vaikka säädön vetäisikin kaakkoon.

Alustasarjan vaikutus pyöränkulmiin
Alustan korkeuden muuttaminen, ja usein jo pelkän iskunvaimentimen käyttäminen löysällä vaikuttaa pyöränkulmiin. Kun alustaa madalletaan, muuttuvat myös alustan tukitankojen kulmat jotka vaikuttavat suoraan pyöränkulmiin. Alustan korkeuden muuttamisen jälkeen pyöränkulmat on kuitenkin syytä säätää kuntoon jo renkaiden ennenaikaisen kulumisen estämiseksi. Pyöränkulmien säätämisellä saadaan alustasarjan asentamisesta irti myös maksimaalinen pito ja ajonautinto. Pyöränkulmilla on ihan aikuisten oikeasti erittäin suuri vaikutus ajettavuuteen ja auton käyttäytymiseen, älä siis jätä kulmia säätämättä!


Tsekkaa lisätietoa D2 Super Racing alustoista: Super Racing alustat


***Drift alustat***

Drift alustasarja on driftingiin optimoitu alustaratkaisu.
D2 Drift alustasarjoissa on käyetty Inverted/Upside Down Monotube iskunvaimenninta kaikissa McPherson tolpissa. Inverted ratkaisu vähentää auton jousittamatonta massaa ja parantaa siten alustan reagointia. Alustan reagointi paranee, koska kevyempi jousittamaton massa yksinkertaisesti liikkuu nopeammin, ja pyöräntuenta voi siten mukailla tien pinnan muotoja tarkemmin. Helppo jokamiehen esimerkki on verrata pienen naulan naulaamista joko pienellä vasaralla tai moukarilla, pieni vasara liikkuu herkemmin ja nopeammin verrattuna moukariin.



Alustasarja sisältää kaiken alakannakkeesta joko täysin kumiseen tai kumivaimennettuun pallonivel yläpäähän.
Yläpään tyyppi määräytyy auton alustarakenteen mukaan. Nyrkkisäännön ollessa se, että mikäli yläpään asennolla voidaan vaikuttaa pyöränkulmaan, on yläpää säädettävä. Hinnastossa on mainittu jokaisen automallin kohdalla joko uniball, kumi, tai muu. Uniball on säädettävä yläpää, jämäkkä kuminen perus yläpää jota ei voi säätää. Muu yläpään tyyppi tarkoittaa sitä, että iskunvaimennin kiinnitetään joko auton alkuperäisellä yläpäällä tai silmukalla. Esimerkkinä alkuperäisen kiinnityksen käytöstä ovat esimerkiksi tiettyjen mersujen iskunvaimentimet jossa iskunvaimennin kiinnitetään kahdella kumipuslalla noin 15mm reiän läpi - säädettävän yläpään tekeminen tämäntyyppiseen ratkaisuun vaatisi korin runsasta muokkaamista.

Drift alustasarjat pähkinänkuoressa:

    4 kpl iskunvaimentimia joissa yläpäät ja jouset.
    Street alustoista poiketen etuiskunvaimentimissa camber-säädettävän yläpään tilalla ns. 3D yläpää jossa camber sekä casterkulman säätö.
    Street alustoista poiketen McPherson tolpissa Inverted monotube vaimennin.
    Iskunvaimentimien säätötyökalut.
    Kiristysrenkaiden säätötyökalut.
    Jarruletkujen ja abs-johtojen kannakkeet.

Alustasarjan korkeuden säätö
tapahtuu alakannakkeesta jota voidaan siirtää iskunvaimentimen runkoon nähden.

Jousen esijännityksen tai kulmapainojen säätö
tapahtuu jousen alalautasta säätämällä. Jousen esijännitystä säätämällä voidaan vaikuttaa auton niinsanottuihin kulmapainoihin ja jossain määrin myös alustan jäykkyyteen.

Alustan jäykkyyden säätö
tapahtuu mukana tulevilla säätöavaimilla jotka yksinkertaisesti pudotetaan iskunvaimentimen sisään. Säätönupista voi säätää ulosjouston vaimennusta 36 portaan verran. Säätö toimii käytännössä niin, että nupilla säädetään pientä venttiiliä joka rajoittaa öljyn virtausta männän yläpuolelta sen alapuolelle. Säätöventtiili on vain shimmipakan ohivirtauskanava joten iskunvaimenninta ei saa ns. lukkoon vaikka säädön vetäisikin kaakkoon.

Alustasarjan vaikutus pyöränkulmiin.
Alustan korkeuden muuttaminen, ja usein jo pelkän iskunvaimentimen käyttäminen löysällä vaikuttaa pyöränkulmiin. Kun alustaa madalletaan, muuttuvat myös alustan tukitankojen kulmat jotka vaikuttavat suoraan pyöränkulmiin. Alustan korkeuden muuttamisen jälkeen pyöränkulmat on kuitenkin syytä säätää kuntoon jo renkaiden ennenaikaisen kulumisen estämiseksi.
Pyöränkulmien säätämisellä saadaan alustasarjan asentamisesta irti myös maksimaalinen pito ja ajonautinto.

Tsekkaa lisätietoa Drift alustasarjoista: D2 Drift alustasarjat


-Turo/Race.Fi

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #22 : 29 Kesäkuu, 2011, 14:26:50 »
***Rally Gravel ja Rally Asphalt alustasarjat***



**Rally Gravel alustat**

Rally Gravel alustasarjaton suunniteltu eritoten soralla ajettaviin ralleihin.
Rally gravel alustoissa käytetään muista alustoista poiketen paksumpaa 55mm tolppaa. Tolpat ovat monotube tolppia paksulla varrella joka kestää hyvin kovempaakin rasitusta.



Rally Gravel setit pähkinänkuoressa:

    4 kpl iskunvaimentimia joissa yläpäät ja jouset.
    Street alustoista poiketen yläpäät ovat ns. heavy duty kiinteitä.
    Street alustoista poiketen McPherson tolpissa Inverted monotube vaimennin.
    Auton korkeutta voidaan nostaa noin 100mm.
    Street alustoista poiketen 55mm tolppa.
    Iskunvaimentimien säätötyökalut.
    Kiristysrenkaiden säätötyökalut.
    Jarruletkujen ja abs-johtojen kannakkeet.

Alustasarjan korkeuden säätö
tapahtuu alakannakkeesta jota voidaan siirtää iskunvaimentimen runkoon nähden.
Halvempien alustasarjojen lailla D2 alustasarjan korkeutta ei saa säätää jousen alalutasesta koska iskunvaimennin painuu näin kasaan.

Jousen esijännityksen tai kulmapainojen säätö
tapahtuu jousen alalautasta säätämällä. Jousen esijännitystä säätämällä voidaan vaikuttaa auton niinsanottuihin kulmapainoihin ja jossain määrin myös alustan jäykkyyteen.

Alustan jäykkyyden säätö
tapahtuu mukana tulevilla säätöavaimilla jotka yksinkertaisesti pudotetaan iskunvaimentimen sisään. Säätönupista voi säätää ulosjouston vaimennusta 36 portaan verran. Säätö toimii käytännössä niin, että nupilla säädetään pientä venttiiliä joka rajoittaa öljyn virtausta männän yläpuolelta sen alapuolelle. Säätöventtiili on vain shimmipakan ohivirtauskanava joten iskunvaimenninta ei saa ns. lukkoon vaikka säädön vetäisikin kaakkoon.

Alustasarjan vaikutus pyöränkulmiin.
Alustan korkeuden muuttaminen, ja usein jo pelkän iskunvaimentimen käyttäminen löysällä vaikuttaa pyöränkulmiin. Kun alustaa madalletaan, muuttuvat myös alustan tukitankojen kulmat jotka vaikuttavat suoraan pyöränkulmiin. Alustan korkeuden muuttamisen jälkeen pyöränkulmat on kuitenkin syytä säätää kuntoon jo renkaiden ennenaikaisen kulumisen estämiseksi.
Pyöränkulmien säätämisellä saadaan alustasarjan asentamisesta irti myös maksimaalinen pito ja ajonautinto. Pyöränkulmilla on ihan aikuisten oikeasti erittäin suuri vaikutus ajettavuuteen ja auton käyttäytymiseen, älä siis jätä kulmia säätämättä!

Tsekkaa lisätietoa D2 Rally Gravel alustoista: Rally Gravel alustat

*********************************



**Rally Asphalt alustat**

Rally Asphalt alustasarjat on suunniteltu asfaltilla ajettaviin ralleihin.

¨

Rally Asphalt setit pähkinänkuoressa:

    4 kpl iskunvaimentimia joissa yläpäät ja jouset.
    Uniball yläpää edessä.
    Street alustoista poiketen McPherson tolpissa Inverted monotube vaimennin.
    Street alustoista poiketen 55mm tolppa.
    Alustaa voidaan madaltaa noi 120mm.
    Iskunvaimentimien säätötyökalut.
    Kiristysrenkaiden säätötyökalut.
    Jarruletkujen ja abs-johtojen kannakkeet.

Alustasarjan korkeuden säätö
tapahtuu alakannakkeesta jota voidaan siirtää iskunvaimentimen runkoon nähden.
Halvempien alustasarjojen lailla D2 alustasarjan korkeutta ei saa säätää jousen alalutasesta koska iskunvaimennin painuu näin kasaan.

Jousen esijännityksen tai kulmapainojen säätö
tapahtuu jousen alalautasta säätämällä. Jousen esijännitystä säätämällä voidaan vaikuttaa auton niinsanottuihin kulmapainoihin ja jossain määrin myös alustan jäykkyyteen.

Alustan jäykkyyden säätö
tapahtuu mukana tulevilla säätöavaimilla jotka yksinkertaisesti pudotetaan iskunvaimentimen sisään. Säätönupista voi säätää ulosjouston vaimennusta 36 portaan verran. Säätö toimii käytännössä niin, että nupilla säädetään pientä venttiiliä joka rajoittaa öljyn virtausta männän yläpuolelta sen alapuolelle. Säätöventtiili on vain shimmipakan ohivirtauskanava joten iskunvaimenninta ei saa ns. lukkoon vaikka säädön vetäisikin kaakkoon.

Alustasarjan vaikutus pyöränkulmiin.
Alustan korkeuden muuttaminen, ja usein jo pelkän iskunvaimentimen käyttäminen löysällä vaikuttaa pyöränkulmiin. Kun alustaa madalletaan, muuttuvat myös alustan tukitankojen kulmat jotka vaikuttavat suoraan pyöränkulmiin. Alustan korkeuden muuttamisen jälkeen pyöränkulmat on kuitenkin syytä säätää kuntoon jo renkaiden ennenaikaisen kulumisen estämiseksi.
Pyöränkulmien säätämisellä saadaan alustasarjan asentamisesta irti myös maksimaalinen pito ja ajonautinto. Pyöränkulmilla on ihan aikuisten oikeasti erittäin suuri vaikutus ajettavuuteen ja auton käyttäytymiseen, älä siis jätä kulmia säätämättä!


Tsekkaa lisätietoa Rally Asphalt alustoista: Rally Asphalt alustat


-Turo/Race.Fi

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #23 : 25 Heinäkuu, 2011, 16:33:20 »
D2 Basic ilmajousisarja



D2 Basic ilmajousisarja on kattava peruspaketti ilmajousista haaveileville.

Setin mukana tulevat seuraavat osat:

    Neljä kappaletta iskunvaimentimia ja ilmapusseja sisältäen iskunvaimentimen ylä- ja alakannakkeet. Sama kuin alustasarjoissakin siis.
    5 Gallonan ilmatankki.
    Yksi Viair 380 kompressori.
    Korkeuden säätöpaneeli auton sisälle jolla ilmajousten korkeutta voi säätää myös auton ollessa liikkeellä.
    Tarvittavat tarvikkeet kuten letkut, venttiilit ynnämuut ilmajousisarjan asennukseen. Setin lisäksi tarvitset vain työkaluja ja hieman aikaa.
    Asennusohjeet.

Basic ilmajousisarja nostaa auton matalimmasta korkeimpaan noin 4 - 7 sekunnissa, korkeudensäädön ollessa mallista riippuen jopa 20cm. Iskunvaimentimet ovat myös säädettäviä kuten coilover alustasarjoissakin.

Takuu
Iskunvaimentimilla, ilmapusseilla ja kompressoreilla on yhden vuoden takuu ostopäivästä alkaen.

Tsekkaa lisätietoa ilmajousistamme: Race.Fi: Basic ilmajouset


-Turo/Race.Fi

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #24 : 16 Elokuu, 2011, 15:26:10 »
Mallisto on listattu verkkokauppaan uusiksi ja mukana on nyt noin 200 uutta automallia.



Litauksessa ovat nyt mukana myös erikoisalustat ralli- ja ratakäyttöön!

Kuten aina isojen listausten kanssa, pari päivää menee varmasti nimien ja mallien siistimiseen. Jos missaamme jotain, niin siitä saa toki myös ilmoittaa niin tehdään korjaukset =)

=> D2 Coiloversarjat

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #25 : 31 Elokuu, 2011, 15:16:50 »
*** Ilmajousisarjat on nyt lisätty verkkokauppaan ***
Lisäsimme verkkokauppaamme juuri koko d2:n ilmajousivalikoiman uunituoreen listan saatuamme. Coiloversarjasta seuraava enemmän VIP-tyylinen ja mukava alustavaihtoehto on ilman muuta ilmajousisarja.



Ei muuta kun oman auton sarjaa tarkistamaan: ***D2 ilmajousisarjat***

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #26 : 20 Syyskuu, 2011, 23:49:09 »
D2 jarrut ja alustat päivitetty

D2 tuotteiden listaus päivitettiin juuri jarrujen ja coilovereiden osalta vastikään uusitun ilmajousten listauksen kaveriksi.

Jos et siis aikaisemmin löytänyt autoosi coileja tai jarruja, kannattaa tilanne tarkistaa uudestaan. Mikäli alusta taas on hankintalistalla ei hetki ole ollenkaan huono moista tilata vaikka se olisi ollutkin jo listoillamme.

Tsekatkaapa tarjonta: D2 Alustasarjat ja jarrut
*HUOM: Kategoriassa on sivuja 190 kappaletta, joten rajaa automallisi vasemmasta palkista jolloin näet vain autoosi sopivat tuotteet.

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #27 : 19 Lokakuu, 2011, 15:16:04 »
Nyt kun talviautot ovat pukilla ja alustaa pääsee ihmettelemään tarkemmin, on coilovereiden päivitys vanhojen väsyneiden jousien alle suosittu operaatio.

D2 tuotteiden tuoteselosteet on myös uusittu, niihin päiviteltiin ajankohtaista tietoa ja tietenkin sellaista tietoa jota meiltä kysytään usein.

Alustasarjat ja jarrut

Race.Fi / Willem

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #28 : 22 Marraskuu, 2011, 17:45:47 »
Joulun ja rakentelukauden aikana tilaustahti ja tilausten määrä tiivistyy. D2 tuotteet lähtevätkin kauden aikana tilaten useita kertoja päivässä aina tilauksen saapuessa tai vaihtoehtoisesti suosituimmille sarjoille suoraan varastosta asiakkaalle.

Alustaa alle vain, kyllä se pakkanen ja lumikin sieltä vielä tulee ja pääsee rakentelukausi alkamaan kunnolla =)


Kuvassa: Ei taida kovin kummoista sanomalehteäkään mahtua auton ja vallin väliin kun Marko Kivi ohjastaa Lexuksen mutkaan– luonnollisesti D2 alustasarjalla varustettua . Kuvan copyright Vesa Kivimäki

Poissa Race Performance Oy

  • Yhteistyökumppani
  • Wannabe
  • *
  • Viestejä: 0
    • Profiili
Vs: Race.Fi: D2 alustasarjat ja jarrut
« Vastaus #29 : 20 Joulukuu, 2011, 16:42:05 »
Välipäivien ja alkuvuoden toimitusrytmi
Vaikka myymälämme on välipäivinä suljettu, käsittelemme tilaukset ja toimitukset normaalisti kuten D2 tehdaskin. Välipäivät eivät aiheuta D2 toimituksiin muutoksia, ja päivittäiset tilaukset rullaavat kuten kuuluukin.

Kuusen alle ei alustaa ehdi enään tilamaan muuta kuin pikarahdilla, mutta välipäiville tai alkuvuodeksi se onnistuu muitta mutkitta.

Alkuvuodesta tehdas pitää viikon mittaisen paussin Aasialaisen uudenvuoden johdosta, sen yli päästään kuitenkin pienellä katkoksella koska lupasivat tehtaan päässä paiskia hiki hatussa töitä ennen ja jälkeen lomiensa =)