juu eli pitäis downpipe tilata mutta onko kellään tietoa onko noissan eroja ytään? tai onko jdm,euro ja uk mallien putkistoissa mitään eroja? ittellä siis mulla on tollanen uk-mallin supra.
Export malleissa US, UK, German-spec se turbojen ja 1. katin välinen laippa on järeämpi --> pulttijako eri kuin JDM. Mutta kaikissa malleissa, myös JDM on tuo ko. laippa kolmella pultilla. Loppu putkistosta en osaa sanoa, mutta ei kai noissa ton 1. katin jälkee eroa ole.
Eli toisin sanoen, downpipen alkupään laippa on erilainen UK ja JDM malleissa.
dp:ssä on eroja ainakin euromallin ja jdm mallin kesken, mm. eri laippa. Uk mallissa luulisi olevan samat kuin eurossa kun on euroturbotkin?
edit: osmo ehti
ok kiitos tiedosta... nyt vaan jos jollain on tuollanen downpipe ylimääräsenä ni voin tulla lunastamaan pois :D
Lainaus käyttäjältä: Ero - 25 tammikuu, 2011, 12:42:32
juu eli pitäis downpipe tilata mutta onko kellään tietoa onko noissan eroja ytään? tai onko jdm,euro ja uk mallien putkistoissa mitään eroja? ittellä siis mulla on tollanen uk-mallin supra.
Tähän vielä lisäyksenä, että Osmon mainitsemissa Export-malleissa on downpipessä 2 lambdaa, JDM:ssä vain yksi. Eli mikäli ne haluaa pitää kiinni niin kannattaa varmistaa, että DP:stä löytyy nuo paikat tai modata ne siihen. Toisella lambdalla tuskin hirveästi tekee, mutta ensimmäistä ei välttämättä kannata poistaa jos vakio ECU:lla ajelet.
Lainaus käyttäjältä: Ero - 25 tammikuu, 2011, 15:35:15
ok kiitos tiedosta... nyt vaan jos jollain on tuollanen downpipe ylimääräsenä ni voin tulla lunastamaan pois :D
Mulla on kyllä mustasta raudasta tommosia euromallin ja jdm mallin 3" laippoja downpipeen jos alat ite väsäilee :icon_biggrin: Oli sen verran muodokas kuitenkin se laippa, että tuli joskus teetettyä. Laippa, motonetin röörikamat, turboruuvi ja bcc. Ei ollu kovin kalliit +100hp silloin hehe.
Eli tähän malliin siis :)
(http://www.vasmo.org/temp/supra/turboremppa/29.jpg)
Siinä vähän vertailukuvaa jdm vs euro outlet. Euromalli oikealla.
(http://www.500whp.net/vase/supra/turboremppa/24.jpg)