Tervehdys. Tämä saattaa olla väärä paikka kysellä tätä, Mutta olen tottunut saamaan täältä fiksuja vastauksia joten ajattelin yrittää.
Eli tuli ostettua tuollainen Toyota Celcior (Lexus Ls400) XF10 eli mk1.
Auto ei ole hirveän pitkään ollut minulla. Myrkyn lykkäsi suht pikaseen oston jälkeen, Eli Vaihteet toimii normaalisti mutta pakki ei toimi junnaa paikalla tai menee eteenpäin :D Sama N vaihteella puskee myöskin eteenpäin ko antaa kaasua. Mistä moinen vika voisi johtua, kenelläkään ollut sorkun kanssa samoja ongelmia?
Tietysti kyseessä on automaattiloota eli mallia: A341E (30-41LE)
Apu olisi tervetullut :)
Kiitäen näin etukäteen
Veikkaisin että solenoidit tai venttiilikoineisto jumittaa (jotain paskaa öljyn seassa). Vaihteiden hukkuminen on yleistä P asennosta siirryttäessä jos akku alkaa olla tiensä päässä.
Lainaus käyttäjältä: Coutsi - 31 heinäkuu, 2011, 22:21:51
Veikkaisin että solenoidit tai venttiilikoineisto jumittaa (jotain paskaa öljyn seassa). Vaihteiden hukkuminen on yleistä P asennosta siirryttäessä jos akku alkaa olla tiensä päässä.
Tosta akku hommasta, nii muistan kun laturi oli pimeenä ja akusta tippu jännite niin loota vaihteli vaihteita ihan miten sattuu, varsinkin ku paino kaasua niin huomas miten laatikko sekoili omiaan.
Kyllä vaihteet tuntuisivat toimivan aivan normaalisti. Tänään ihan piruttain ja varovasti koitin, niin anto vauhdissa vaihtaa pakille?
Eihän sen pitäisi olla mitenkään mahdollista? Tosiaan myös vapaalla (n) jos antaa kaasua niin auto lähtee liikkeelle.
Mystistä. Tosin valot vilkkuvat sisällä jos esim: pitää vilkkua päällä, Mutta sehän ei tarkoita sitä että akku olisi lopussa.
Vois tietysti huomenna yleismittarilla kattoo miten tuo latailee tuota akkua.
Elämäni toinen automaattiloota ;D