Olen yrittänyt selvitellä, että vaikuttaako supran katsastamisessa sen vuosiluku kuinka radikaalisti? Eräs henkilö sanoi, että 1993 vuosimallin auto ei haittaa vaikka olisi single turbo muutos mutta 1994 eteenpäin olisi jo eri asia? Onko tässä tapauksessa oikeasti jotain notuleita katsastusta ajatellen, jolloin juuri 1993 vuotisen auton katsastaminen ja virittäminen olisi helpompaa?
Mitenkäs menee tuo vähäpäästöisyys asia ylipäätään, kun tuntuu, että viimekäden sääntöä ei löydy tuosta noin vain. Onko se jotenkin autokohtainen tiettyyn vuosimalliin saakka ja onko nämä tuontiauto vielä jotenkin eri asia, jos vaikka ensi rekisteröimisen yhteydessä ollaankin syystä tai toisesta päätetty, että tämä ei ole vähäpäästöinen? Silloinhan ei ole pahemmin moottorin muutoksien kanssa ongelmia, kunhan vain tehot eivät nouse liiaksi :) eihän? Vai onko suomessa automaattisesti auton oltava vähäpäästöinen, jos on tietyn ikäinen?
Kiitos.
Kaikkiin edellä mainittuihin kysymyksiisi löytyy vastaus TraFi:lta. Kaikki JZA80:set ovat vähäpäästöisiä, sitä ei lain mukaan voi muuttaa, koska kyseisen mallisarjan valmistusajankohta on vähäpäästöisten autojen aikakaudelta. Vähäpäästöistä autoa ei lain mukaan saa virittää. :nono:
OBD- mittaus tulee pakolliseksi osaksi katsastuksessa päästömittauksien lisäksi, jos omistat tai olet hankkimassa 2001-> ensirekisteröityä JZA80:stä.
Katsastuskäytäntö pitäisi olla yhtenäinen jokaisella katsastusasemalla.
Toivottavasti sait vastauksia kysymyksiisi.
TraFi:lta, tai katsastusasemalta voit käydä tiedustelemassa heidän kantaansa kysymyksiisi.
Kaikki mk4:t pitäisi olla vähäpäästöisiä, eli lain mukaan moottoria EI saa muuttaa millään tavalla. Vähäpäästöisiksi rekisteröityjä pitäisi olla kaikki -92vm eteenpäin, toki poikkeuksia voi olla, esim auto valmistettu -90 ilman mitään saastelaitteita, mutta rekisteröity vasta-92, jolloin se on vielä isopäästöinen. Rekisteriotteessa ei lue nykyisin mitään noista katalysaattoreista yms. Eli siihen ei kannata luottaa. Katsastuksesta saattaa joku leimamies päästää sillä sinkku turbolla olevan mk4:n läpi, mutta se on silti laiton ja ei auta selittelyt seuraavalle inssille katsastuksessa jos tulee hylky.
Varmimman vastauksen kysymyksiisi saat katsastuskonttorilta, tai soittamalla trafille.
E: MT ehtikin jo :)
Kiitos paljon vastauksista. Mustelin itsekin tuon 1992 vähäpäästöisyys ajan. Tämä kyseinen kaveri oli kuulemma oikein käynyt kysymässä katsastus asemalta, että ei ole ongelmia single turbon kanssa kun on 1993 :)
Ei ole tainnut katsuri olla sitten pätevimmästä päästä. Jos välttämättä haluaa yrittää katsastaa sinkulla, kannattaa koittaa rakentaa sen verran huomaamattomaksi että katsuri ei sitä välttämättä huomaa. Jokainen kun ei välttämättä tiedä mikä ahdin siellä kuuluisi olla. Se iso ja kiiltävä holsetti pistää varmasti jokaiselle silmään, ja jos leimamies sen hoksaa niin melko varmasti hylky tulee.
Jos en nyt ihan väärässä ole, niin kaikki autot -92 lähtien ovat vähäpäästöisiä. Mutta osa jo ennen sitä. Ja turbon muuttaminen (kuten myös esim. välijäähdyttimen) rinnastetaan moottorin vaihtoon ja sen jälkeen pitää päästötaso todistaa. Sekä täyttää teho, paino jne määräykset.
Eli käytännössä ilman VTT:n mittauksia auto on laiton sinkkuturbolla, vaikka olisikin katsastuksen läpäissyt. Muutaman lupahakemuksenkin joutunee täyttelemään...
Lainaus käyttäjältä: LiquidStone - 06 joulukuu, 2013, 17:57:42
Jos en nyt ihan väärässä ole, niin kaikki autot -92 lähtien ovat vähäpäästöisiä. Mutta osa jo ennen sitä. Ja turbon muuttaminen (kuten myös esim. välijäähdyttimen) rinnastetaan moottorin vaihtoon ja sen jälkeen pitää päästötaso todistaa. Sekä täyttää teho, paino jne määräykset.
Eli käytännössä ilman VTT:n mittauksia auto on laiton sinkkuturbolla, vaikka olisikin katsastuksen läpäissyt. Muutaman lupahakemuksenkin joutunee täyttelemään...
Juurikin näin, sillä poikkeuksella että joitakin muuttoautoina tuotuja on rekisteröity pahapäästöiseksi -92 jälkeenkin. Vähäpäästöisen turbottaminen tai virittäminen vaatii joko VTT testit tai sitten hyväksytyn ahdinsarjan jolla on valmis päästöpaperi. Supraan tämmösiä tuskin on tarjolla. Esim toi mun vähäpäästöinen mx-5 on muutoskatsastettu turbolle carb hyväksytyllä ahdinsarjalla.
Ite aattelin käydä alkuvuodesta muutoskatsastamassa ton oman pahapäästöisen soarerin holsetille ja se vaatii vain tehotodistiksen ja pakoputkeen pitää lisätä katalysaattori jonka jälkeen sen katsotaan alittavan päästörajat.
Noista vähäpäästöisidtä taitas raja lähtee 90-91 olevista lähtien. Et sen yli olevat menee vähäpäästösenä. Kannattaa merkuntä saada siihen rek.otteeseen ei vähäpäästöinen :icon_smile: