Kysely
Kysymys:
Onko ohjauksenpuolella loppujen lopuksi väliä?
Vaihtoehto 1: Oikea on enemmän makuuni.
ääntä: 7
Vaihtoehto 2: Vasen on enemmän makuuni.
ääntä: 36
Vaihtoehto 3: Ei väliä.
ääntä: 24
Kun nyt noita supria olen haeskellut netistä lähes vuoden ja on myös löytynyt muutama varteen otettava ehdokas. Ainoa kulmakivi on, että ratti on väärällä puolella suurimmassa osassa autoista. Olen kysellyt tutuilta asiasta, että olisiko suomessa minkään sortin pajaa tai vastaavaa jotka siirtävät ohjauksen oikealta vasemmalle? Jos te rakkaat clubilaiset voisitta minua vähäin valaista asiasta, olisin todella kiitollinen :) Moottoristaki sen verran, että auto olisi tarkoitus rakentaa "hyödyttömäksi" eli haetaan jotain +600hp koneelta. Koneesta ja osista voisi myös täällä keskustella, parhaat vaihtoehdot tehokkaan auton rakentamiseen jne.
Jos tämä aihe ei foorumin admineita ja isompia herroja mielytä niin poistakaa.
Jos saa mielipiteen antaa niin turhaan vaihdat ohjausta oikealta vasemmalle, voin kokemuksesta sanoa että oikealta puolelta ajamiseen tottuu parissa päivässä ja rutiiniksi tulee jo viikossa. Itsekin olin aikaisemmin sitä mieltä että ei oikealta ohjattavaa, mutta niin se mieli muuttuu.
Lainaus käyttäjältä: Krister - 12 toukokuu, 2008, 22:43:08
Jos saa mielipiteen antaa niin turhaan vaihdat ohjausta oikealta vasemmalle, voin kokemuksesta sanoa että oikealta puolelta ajamiseen tottuu parissa päivässä ja rutiiniksi tulee jo viikossa. Itsekin olin aikaisemmin sitä mieltä että ei oikealta ohjattavaa, mutta niin se mieli muuttuu.
Sama täällä.
15min tottu ja parissa viikossa oppi jo leikkimäänkin kunnolla.
Toki saa antaa mielipiteen asiasta, sehän on vain hyvä aihetta ajatellen. Noh, entäs ohitus tilanteet? Kun pitääkin käydä aika pitkästi toisella kaistalla katsomassa tuleeko tukkirekkoja vastaan? Vai onko se vain silmät kiini, talla pohjaan ja jumala ohjaa?
multa on ohitustilanteita varten tulossa kurkkauskamera järjestelmä josta lisää kun saadaan valmista aikaiseksi.. jos epäilyttää toi oikealta ohjaaminen niin osta jostain vanha postiauto ja kokeile sillä ja tee vasta sitten isompia ostoksia jossain tyyliin mkiv.. oikealta ohjattavassa on kyllä se etu ettei sitä tarvi antaa kenen tahansa kokeilla..
helppoa sisänsä toi ohittelukin on vähän käy kurkkimassa etukäteen ja antaa tehojen hoitaa loput puolestaan.
Juuh niinku StiiTTauS sano.
Ei mulla ole ollu ongelmia ohittamisen suhteen.
Pitää vähä enemmän välimatkaa tai jos roikkuu lähellä niin kattoo auton oikealta puolelta tilanteen.
Sen takia sitä tehoa on, että kerkeää sit ohikin :)
Nojoo kait sitä sit pitää luottaa tehoihin ohitus tilanteissa :)... josta siirymmekin sellaiseen kysymykseen; minkälaisilla osilla SINÄ lähtisit hakemaan suprasta +++++600hp. Antakaa nyt mielikuvituksen räiskiä oikein kunnolla, ja unelmoikaa osia luetellessanne! :D
Äkkiä tottuu. Ennen itsekin ihmettelin noita Skyline hulluja, kun ostelevat JDM:iä, mutta kun Supra oli "pakko saada" ja Japanista sai "järki hintaan", niin....
Suuntavilkun kanssa meinaa mennä sekaisin, kun joutuu ajamaan työautoa ja perherassia LHD:nä ja Supraa RHD:nä. Muutaman kerran olen pamauttanut LHD:ssä oikealla kädellä vilkkua, niissä tilanteissa on työkaverilla ollut hymy herkässä ;D
itse valitsisin ehdottomasti vasemman puoleisella ohjauksella olevan version, jos mahdollista.
on sillä ainakin helpompi kikkailla, mutta miksei sillä oikeankätiselläkin totu pelleilemään...
itse olen omistanut molempia ja jäi huonot fiilikset oikenpuoleisella ohjauksella olevasta autosta.. tosin se oli kyllä wauxhall cavalier ( opel vectra) :tard:,, siitä johtuu varmaan ne huonot fiilikset :-[
en ajanut sillä kuin jonkun 3 kuukautta talvella, mutta en tottunut tuossa ajassa viemään sitä lähellekkään samanlailla kuin vastaavaa LHD autoa.
jotenkin tilanteet tuntuu niin erillaisilta kun auto kallistelee. menee aivot solmuun, ainakin mulla...
jos vuoden päivät ajelis niin vois ruveta jo tottumaan..
Lainaus käyttäjältä: Mace - 13 toukokuu, 2008, 21:22:49
Äkkiä tottuu. Ennen itsekin ihmettelin noita Skyline hulluja, kun ostelevat JDM:iä, mutta kun Supra oli "pakko saada" ja Japanista sai "järki hintaan", niin....
Suuntavilkun kanssa meinaa mennä sekaisin, kun joutuu ajamaan työautoa ja perherassia LHD:nä ja Supraa RHD:nä. Muutaman kerran olen pamauttanut LHD:ssä oikealla kädellä vilkkua, niissä tilanteissa on työkaverilla ollut hymy herkässä ;D
Hahha joo toi on tuttua ;D
Tottunu toho RHD:hen niin sit ku tulee ajettua normi autolla niin aina on pyyhkijät päällä ;D
Lainaus käyttäjältä: zeppis - 14 toukokuu, 2008, 00:32:16
Hahha joo toi on tuttua ;D
Tottunu toho RHD:hen niin sit ku tulee ajettua normi autolla niin aina on pyyhkijät päällä ;D
Haha, onneksi en ole ainut joka laittaa normi autossa pyyhkijät päälle kun pitäisi kääntyä oikealle. ;D
Mitään muita ongelmia en ole huomannut, ja tuohon "viemiseen" tottuu helposti kun käy räppäilemässä esim ratapäivillä tai parkkipaikalla.
Mä taas en oo viimeisen vuoden aikana,kun kaks kertaa ajanut vasuria :P
Kilsoja kuiteskitullu yli 20.000km,nytte kuiteski haussa vasuri käyttis.Toisaalta on ollu mukava autosta noustessa päästä suoraan jalkakäytävälle
Mieluiten ajelen vasemman puolisella ohjauksella varustetulla kalustolla. Toki oikeanpuoleisellakin pystyy pitkin hampain ajelemaan, jos kyseistä autoa ei ole koskaan valmistettu liikenteeseen sopivalla ohjauksella eikä muuta näin ollen ole saatavilla.
Kyllähän noita kääntäjiä löytyy ..mäkin voin kääntää niin ettei edes huomaa et on käännetty mutta osien saaminen onkin toinen juttu..kun tarvitsee johtosarjat ja kaikki vaihtaa...ellei rupea juotteleen mutta sit kyllä paisuu isoksi homma ...Itsekin piti tosta Celicasta kääntää ohjaus tuli jo osatkin hommattua...joka on celicaan ihan helppoa kun voi vaik 1.6gsiitä käyttää luovuttajana mutta Auton harvinaisuuden takia jätin tekemättä...ja Fakta on että kyllä sitä hyvin äkkiä tottuu..
Entäs +600hp auton katsastaminen :D? Ei taida olla paljoa mahdollisuuksia. Eli autovakiona rekistöröintiin ja kun saa laput sun muut niput niin ei muutakuin osat paikalleen?
kyllä pienellä lotolla leima tulee :D :D
Lainaus käyttäjältä: vipu83 - 15 toukokuu, 2008, 02:00:16
kyllä pienellä lotolla leima tulee :D :D
No perkele... Minullakon on yleensä paska tuuri. :ohnoes:
hae sihen ne vvt vai mitkä olikaan pakokaasutesti laput ja mee niitten kanssa katsastukseen niin saat ei vähäpäästöiseksi ni ei paljoo haittaa katsastuksessa noi lukemat...
Reilut 60tkm oikealta ajanut ja vasemmalta jossain 200-300tkm väliltä. Ei ole kyllä ongelmia kummallakaan minkään kanssa. RHD tuntuu luontevammalta kun sellaisella päivittäin ajanut reilu pari vuotta.
En kyllä ymmärrä miten ihmisille tulee aiheesta minkäänlainen kriteeri. Harva noita oikeankätisiä muutenkaan jokapäiväiseen käyttöön hommaa/kauppakassiksi jne.
Ihan turhaan pelkoa.. ei se sen kummempaa se ratin kääntely ole.
Toki LHD olisi mukavampi, mutta RHD:ssakin on puolensa.
Just tuo suoraan jalkakäytävälle nousu ja sitten wtf-efekti kun on laulumatkalla kaveriensa kanssa.
Miinuksia sitten kurottelu parkkihalleissa ja muualla.. ei paha. En koskaa ostais vaparina tätä samaa autoa, varsinkaan RHD:na. :D
(Toki Q-Aristo = GS300 suomenkilvissä 4-5Ke menis ihan jees pelinä..)
Vähänhän sitä pitää tota vilkku-pyyhkiä komboa miettiä. Päivittäin tulee ajeltua molempia puolia, ja lasin puolelta muistaa sen vilkun vaan niin homma pelaa.
Manuaalimiehet väittää, että se vilkkupuolikin menee automaattisesti, ku lepuuttaa vaihdekättä kepillä.
Lainaus käyttäjältä: Tem - 27 toukokuu, 2008, 21:36:00
Manuaalimiehet väittää, että se vilkkupuolikin menee automaattisesti, ku lepuuttaa vaihdekättä kepillä.
tai ajanut joskus ennestään 100A Datsunilla :icon_biggrin:
LHD 100A Datsunissa olikin kepakon puolella vilkku viiksi, räpätessä ei ehtinytkään kunnolla vilkkua käyttää ;D