Värikoodeja ?

Aloittaja sgegis, 13 marraskuu, 2006, 08:57:49

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

sgegis

Mistähän voisi tarkastella supen (mk3) värikoodeja? Olis punanen mulla ja pitäs saaha maalattua keula siitä.... Eikös runkonumerosta jostakin kohtaa se kyseinen koodi löydy? ???

Hartikainen

Lainaus käyttäjältä: sgegis - 13 marraskuu, 2006, 08:57:49
Mistähän voisi tarkastella supen (mk3) värikoodeja? Olis punanen mulla ja pitäs saaha maalattua keula siitä.... Eikös runkonumerosta jostakin kohtaa se kyseinen koodi löydy? ???
se on korilaatassa muistaakseni alimpana. siin on muistaakseni alareunas kolme eri tietoo mutta siinä on eka lyhenteet mitä mikäkin tarkoittaa. mulla oli celicas väri mumero 3E5.
Ura toyota kuskina on ohi kun kiviaidan taa kannetaan..

sgegis

Jeh. Näillä mennään...

t3mmi

tais olla sen laatan kolme ekaa tai viimestä numeroa/kirjainta jos oikein muistan
vähä pakkelia pintaan nii se on ku uus

Hapa

Fintoys:lta löyty tämmönen:
Kliks
Eli tuosta näkee mitä tietoja se tyyppikilpi sisältää ;)

sgegis

No hemmetti täällähän on avuliasta porukkaa !
Meneekö noi värit sitte niin että tolla koodilla saa tilattua suoraan maaliliikkeestä vaiko onko siihen joku taulukko olemassa ??

Juipe

Todennäköisesti jos suoraan sillä tilaat niin sävy on sitten mitä on, kun muun auton maalin on aika ja aurinko haalistanut  :P Suoraan maalarille vaan viedä niin etsii oikean sävyn.
Juha M

sgegis

Jepajee täytyy kattella mitä ton kanssa tekee....

Ferda

Suosittelen tosiaan valitsemaan myös oikean sävyn, mun väriä kun maalari löysi 9 eri sävyä.

Hapa

Joissain maali liikkeissä on myös sellainen laite, joka laitetaan peltiä vasten ja se määrittelee juuri oikean värisävyn.
Yhdestä corollasta kerran katottu tuommosella väri ja tuli kyllä juuri oikea.

sgegis

nooh siitä on maalattu vasen ovi joskus ja ei ole sama sävy ku muussa autossa , mutta eihän sitä pimeessä huomaa ;)
JOS ja JOS meinaan pitää auton ni kai se täytyy maalauttaa yli... vittukato ku se on 98t ajettu suomiauto....... ;D