Sähkövikaa

Aloittaja luigi, 04 helmikuu, 2008, 14:27:45

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

luigi

Aristoa vaivaa mystinen sähkövika. Jarrua painaessa valot himmenee selvästi ja toisinaan koko auto sammuu (???) joko sekunnin murto-osaksi eli valot välähtää sammuksiin ja kiekat käy nollassa, tai sitten kokonaan sammuksiin. Starttaa kuitenkin stumppauksen jälkeen normaalisti. Aussipalstalta luin että muillakin ollut k.o. ongelmaa. Mistä kannattaisi alkaa vikaa jäljittämään? Erittäin kiusallinen ongelma.

Lisäksi keskuslukko vittuilee. Lukot toimii kiinnipäin automatiikalla nopeuden noustessa 25kmh, muttei avaimesta tai avaimen napista kiinni eikä auki. Onko lukkojen moottorit finaalissa vai missä vika ???? Hjälp! 

nr000001

Toistuuko vika samoin, jos ajovalot on päällä? Missä kunnossa akku on? Onko vika ollut koko ajan kun auto on ollut hallinnassasi vai esiintynyt vasta myöhemmin? Käykö auto muuten normaalisti? Sammuuko myös paikallaan kun pumppaat jarrua (Supra ei tykkää kun poljee jarrua auton ollessaan paikallaan ja vaikka vapaalla)?

Itse lähtisin kokeilemalla etsimään vikaa yksinkertaisesti alkuun vaikka katsomalla jarruvalojen kytkimen, tarkistamalla takavalot, tutkimalla abs:t.

Nämä siis vain arvauksia, ymmärrän autosähköistä aika vähän, mutta aihe kiinnostaa kun tallissa makaa yksi aristonrotjake.
1 3 5
├┼┼-╕ 1996 Supra euro spec. 2004 Impreza WRX STi.
2 4 6 R

luigi

#2
auto on ollut hallinnassani jo 6 päivää ja tuon ajan vika on ollut :). Käy muuten normaalisti mielestäni? Ei väliä onko ajovalot päällä vai ei.

Sammuu myös paikallaan eikä jarrua tarvitse edes pumpata, kevyt painaminen riittää. Jos painaa vain nopsaan hipaisten, auto ei ehdi sammua mutta valot himmenee selvästi. Viimeksi kun teki temput, sammutin auton hetkeksi, jonka jälkeen toimi normaalisti taas jonkin aikaa. Tarvii tutkia vikaa kun kerkiää.

Keskuslukon toiminta selvisikin jo ja olikin vain käyttäjäperäinen ongelma onneksi  :angel:

Nortti

olisko jarrutehostajassa alipaine vuoto.? eli karvo entinen.? yhdes corollas oli kerran sama homma. kun paino jarrua,niin auto pures käymään huonosti.

eli hörppiii ilmaa tehostajan kautta.

luigi

hmmm, onhan se mahdollista. kuulostaa ainakin järkevältä.

Paitsi että auto ei käy huonosti, vaan joko sammuu hyvin nopeasti, tai meinaa sammua. Eikä selitä miksi valot himmenee? Mutta jotenkin jarruihin ton vian on pakko liittyä.

luigi

#5
mikä on varmin keino todentaa jarrutehostimen vuoto, jos siinä sellainen on? Ahtomittarilla?

Jarrupääsylintereitähän näistä on mennyt, mutta se nyt ei käyntihäikkää aiheuta ja jarrut muuten pelittää hyvin.

Krister

Lainaus käyttäjältä: Nortti - 05 helmikuu, 2008, 16:17:12
olisko jarrutehostajassa alipaine vuoto.? eli karvo entinen.? yhdes corollas oli kerran sama homma. kun paino jarrua,niin auto pures käymään huonosti.

eli hörppiii ilmaa tehostajan kautta.


Aristo on MAP-ohjauksella, joten vaikuttaako alipainevuoto käyntiin juurikaan?

Tem

Lainaus käyttäjältä: ylis - 04 helmikuu, 2008, 14:27:45Aristoa vaivaa mystinen sähkövika. Jarrua painaessa valot himmenee selvästi ja toisinaan koko auto sammuu (???) joko sekunnin murto-osaksi eli valot välähtää sammuksiin ja kiekat käy nollassa, tai sitten kokonaan sammuksiin. Starttaa kuitenkin stumppauksen jälkeen normaalisti. Aussipalstalta luin että muillakin ollut k.o. ongelmaa. Mistä kannattaisi alkaa vikaa jäljittämään?

Ilmeisesti siellä aussipalstalla ei ollut mitään syitä/ratkaisuja?

Itse koittaisin ihan ekana napata jarrupolkimesta kytkimen irti ja sitten kokeilla jarruja ilman sitä ja vastaavasti trigata kytkintä painamatta jarrua. Eli tuleeko se vika polkimen painamisesta, vai sähköistä. Siitä voi sitten lähteä ihmettelemään tarkemmin sitä vian aiheuttavaa osaa.

Tai sama onnistunee hipaisemalla jarrua sen vertaa, että jarruvalot syttyy, mutta et jarruta vielä(?).


LainaaLisäksi keskuslukko vittuilee. Lukot toimii kiinnipäin automatiikalla nopeuden noustessa 25kmh, muttei avaimesta tai avaimen napista kiinni eikä auki. Onko lukkojen moottorit finaalissa vai missä vika ???? Hjälp!

Jos se kerran toimii jostain normaalisti, niin kaipa ne itse lukot on ok. Kytkentäkaavio helpottais asiaa, kun näkisit mitä eroa on ECUn triggaamalla lukituksella ja avaimen/napin lukituksella.

Pitäisikö lukkojen aueta joskus tuon automaattisen lukituksen jälkeen? Toimiiko sekin?
GZ10, MA61, MA70, NB, AW11, SW22, ZZW30, Club <80s
Tulossa-lista edelleen tulossa!!1


luigi

ainakaan toistaiseksi aussipalstaltakaan ei apua ole löytynyt.  Mutta paljon hyviä pointteja, pitää tutkia asiaa! Onneksi auto ei ole jokapäiväisessä ajossa ennen kesää mutta olisihan tuo vika kiva saada korjattua.

Keskuslukko ilmeisesti toimii normaalista, mutta pitää kytkeä päälle sisäpuolelta ennen kuin toimii

Nortti

Lainaus käyttäjältä: ylis - 06 helmikuu, 2008, 00:41:49
hmmm, onhan se mahdollista. kuulostaa ainakin järkevältä.

Paitsi että auto ei käy huonosti, vaan joko sammuu hyvin nopeasti, tai meinaa sammua. Eikä selitä miksi valot himmenee? Mutta jotenkin jarruihin ton vian on pakko liittyä.

moottorin kierrokset laskee=valot himmenee,varsinkin jos on huono akku/lataus.

Hyyti

Juu tosiaan kannattaa kokeilla Tem:in ehdotusta että otat jarrupolkimen liittimen irti ja painat niin saat selville johtuuko valoista. Yhdessä nissan Almerassa oli niin että kun vaihde oli päällä ja yritti kaasuttaa kierrokset nois hädintuskin 3000rpm ja vapaalla toimi normaalisti, vika oli takalampun maadoituksessa.
Celica ST185 -90


Autohalyttimet.net, LaatuOsat.com

luigi

joo voihan tuota kokeilla, ei ainakaan häviä mitään. Tosin epäilen ettei johdu jarruvalojen kytkennöistä sillä valot himmenee jo pelkästään esim ikkunoita laskiessa. Tai ylipäätään mitä tahansa sähkövarustetta käytettäessä. Välillä toimii aika hyvin, kosteilla ilmoilla huonommin jolloin tosiaan alkaa sammuilua ilmetä jarruttaessa.

Tähän mennessä oon purkanut keskikonsolin, hanskalokeron ja ratin alta paneelit. Otan vielä mittariston irti. Tällä hetkellä näyttää siltä että vika on edeltävän omistajan tekosia. Sen verran pilluliitoksia ja rosvoliittimiä löytyi jo pelkästään mankan takaa... Autossa on defin mittareita ja A'pexin nopeusnäyttö sekä maadoitussarja moottoritilassa. Purin jo mittarit ja nopeusnäytön veke, alkoi jo vähän savu nousta kun pilluliitoksia irrotteli  ;D. Oli pakko ottaa akku irti ettei koko auto pala  :D.

Virtalukolle menee yksi piuha, hanskalokeron viereiseen ohjainyksikköön useampia. Eikö moottorinohjaus ole ratin alla oikealla? Mitä tuo hanskalokeron takana oleva boksi ohjaa? Jollei sinne menevistä kytkennöistä vika löydy, puran maadoitussarjan pois seuraavaksi.  Pitääkö btw kaasupoljin irrottaa, että lattiamaton saa käännettyä sivuun? Jos jollain on kytkentäkaavioita tai kuvia orkkiskytkennöistä niin saa laittaa linkkiä. Tarpeeseen tulee.

Aika jännä muuten ettei maailman elektronisimmasta maasta löydy sellaista kaveria jolla kolvi pysyisi kädessä. Kaverin skylinessä samanlaisia ratkaisuja tehty kytkennöissä.

luigi

keskuslukosta vielä, eikö lukkojen pitäisi aueta, kun P-asento laitetaan päälle? Ei aukea muuta kuin manuaalisesti ovesta  :(