soarerin ohjaustehostin ei toimi...

Aloittaja jdm-jj, 01 syyskuu, 2012, 17:45:44

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jdm-jj

Eli sorkku päätti että käsi treeni tekisi minulle hyvää, mutta minä olen eri mieltä... Mistä kannattaisi vikaa etsimään?

Wilis

-Pitääkö pumppu ääntä kääntäessä?
-Onko pumppu jumissa (hihnapyörä ei pyöri)?
-Onko öljyä riitävästi ja onko se ihan öljyn näköstä, ettei silkkaa vaahtoa?
-Onko vuotoja?

Noista nyt ekana ehkä kannattaa lähtee kattelemaan :)
"2JZ's are no joke... The sledgehammer of the import world."

jdm-jj

Ohjaustehostin piti aikaisemmin ääntä ja öljyä oli mutta ei enään pidä mitään ääntä kun vähän innostuin sade päivästä ja pyöräytin sitä hiukan niin loppu ohjaustehostimen toiminta siihen... Ja öljyt hävis. Laitoin öljyt ja yritin ilmata mutta sieltä silti tulee vähän kuplia vaikka kuinka veivais. Onko näissä joku tyyppivika vai onko mulla vaan huonoa tuuria?

itarumaa

Onko tämä V8 Soarer? Jos on niin sitten on tyyppivika että öljyt vuotaa ohjaustehostimesta laturin päälle tuhoten laturin myöskin. Tämä koskee tuota v8 konetta vuosimalli ainakin 1995.

Kone on siis 4.0 L 1UZ-FE V8 DOHC

jdm-jj

1jz on kyseessä... Ja vika löytyi... Ohjaustehostimen öljy karkaa hammastangosta raidetankoon... Vittumainen projekti tiedossa siis :/