Supra mkiv käynnistys ongelma

Aloittaja MikkoT, 18 elokuu, 2014, 19:37:59

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

MikkoT

Mahtaiskohan kellään olla kokemuksia ja sitä kautta vinkkejä mistä ettis vikaa seuraavaks.

Autohan on siis mkiv supra 2jzgte sinkku ja tomaattilaatikolla

Eli auto starttaa, pyörii nätisit ja hörähtää käyntiin, mutta ei vaan jää hörpöttämään.

Nokka-akselin molemmat anturit mitattu 1,4ohm ja kampiakselin anturi 1,2ohm. Tulpat vaihdettu, puolat mitattu puolien johdot tarkastettu ja kolvattu edellisen tekemät karvapersukset kuntoon.

Välillä lähtee käyntiin (paremmin kun on kuumakeli), kun auton saa tulille toimii normaalisti, välillä pätkäsee ku ahdot nousee ja väläyttää moottorinhäiriövaloa.

Kooditkin on luettu ja viaksi antoin koodin numero 13. Viaksi paljastui silloi  nokka-akselin anturi joka oli halki, korjattu.

Pa-pumppu vaihdettu aem 320lph, polttoaine ecu ohitettu, eli pumppu pyörii kokoajan kun virrat kääntää päälle.

Kiitos mielnkiinnoistanne etukäteen :)



Krister

Mulla teki joskus samaa kun tankista oli bensapumpusta letku halki tankin sisältä. Onko bensanpainemittaria että näkyyko onko siellä painetta?

MikkoT

Lainaus käyttäjältä: Krister - 18 elokuu, 2014, 21:04:40
Mulla teki joskus samaa kun tankista oli bensapumpusta letku halki tankin sisältä. Onko bensanpainemittaria että näkyyko onko siellä painetta?

Tällähetkellä vakio paineensäädin. Huomasin että säätimen suunalta kuuluu selvää suhinaa, suhiseeko vakio säädin normaalisti? Vai johtuuko suhina siitä, että on jatkuva syöttö pumpulta?

Kiitos vastauksesta :)

MikkoT

Ja jatkoa äskeiseen, tankinsisäinen letku vaihdettu samalla kun pumppu :)

Krister

Niin eli siis oliko sama ongelma ennen pumpun / letkun vaihtoa?

Kyllä sieltä pientä kohinaa yleensä kuuluu.

MikkoT

Sama ongelma oli jo ennen pumpun vaihtoa.

MikkoT

Päivitellääs nyt tähän vihdoin vian selvittyä. Eli vaikka kampiakselin asentoanturi antoi oikeaa vastus lukemaa (myös startatessa), pääsi se ilmeisesti tärinästä heittelemään, ettei perus yleismittari sitä kerennyt lukea. Eli kaike  pahan aiheutti kampuran anturi.

MUTTA, Tulipahan opittua tässä lähes 3kk taistelussa supran sielun elämää ja tekniikkaa tulevaisuuden varalle :)

TmiJKaas

Tulevaisuuden varalle jos tekee samaa niin tyyppivikana myös että kampiakselin pyörästä lähtee triggerikehä irti...
Toyota Supra 3.0i turbo man. 1988 *R.I.P.*
Toyota Supra 3.0i turbo targa aut. 1991 *R.I.P.*
Toyota Supra mkIV - *myyty*
Toyota Carina II 1989 - *R.I.P.*
Toyota Soarer 2.5i tt man. 1993 - Kesä käyttis
Toyota Soarer - Projekti
Toyota Carina II 1992 - käyttis

MikkoT

Laitetaan muistiin, että talvella muista katsoa triggerin, kun koneen purkaa :)