Soarer 2.5TT

Aloittaja zeppis, 10 joulukuu, 2007, 17:52:13

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

LiquidStone

Lainaus käyttäjältä: IceDrake - 12 tammikuu, 2010, 21:58:15
en tiä saako tässä sanoa firman nimeä ku vähä negatiiviseen sävyyn siittä puhun
Eikös silloin kuulu tuoda firman nimi julki värikkäin sanan kääntein?

Strabe

Lainaus käyttäjältä: IceDrake - 12 tammikuu, 2010, 21:58:15
Kiitos nuista linkeistä :) Löysin kyl ja mää kävin hakemassa jo lapun merkkiliikkeestä mut toivottavasti se on hyväksyttävä dokumentti tämän asian puitteisiin :P Ja joo sille joka nyt kyseli ni hain sieltä treeltä olevasta paikasta en tiä saako tässä sanoa firman nimeä ku vähä negatiiviseen sävyyn siittä puhun mut joo ja enkusta tuovat autoja...

Et syytteleeseen varmaankaan joudu vaikka kerrotkin ;D

Mut joo nettiautossaha toi oli jollai 3K€..
JZZ30 vm.91

IceDrake^

Joo just se sama auto... Loppujen lopuks hinnaks tuli entinen matukka plus 700€.. ja sit sanovat et verot olis jotai 2000 luokkaa ja vstvslappu 200€ luokkaa ja katastus 200€ eikä muita kuluja.. no se lappu makso 600€ ku sen jostain vihoviimein löysin ku muualta ei sitä saanu.. ja verot oli sit tosiaa 3500 ja rapiat.. ja sit piti iskareita vaihella että meni katastuksesta läpi.. ja ku sanoivat että ajossa hyväksi ja toimivaksi koettu säädettävä alusta ja paskan vitut ollu :P Mut ei nyt ostovaiheessa tuu mieleen kattoa et mimmoset iskarit esim autosa on.. No kuluttaja-asiamiehelle on menny jo puhelu.. Nyt ku sain tuon tietää et se on -93. ni niillä on ollu väärää markkinointia ja tättärää.. Menee hermot tuon auton kans saikkaukseen ja eilen sit meni kuskinovesta lukko jotenki vinoo että se ei liiku mihinkään.. mut ku ovet on auki ja avaimen vaan laitat sisälle nii se laittaa ovet lukkoon :D Tai ainaki sen kuskin puolen.. en tajua et mikä siihenki tuli :P
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

Tem

Lainaus käyttäjältä: Gitz - 12 tammikuu, 2010, 21:06:26
Ennen näky osanumeroittelen lisäksi auton kuva josta pystyis osaa paikallistamaan.
Nyttemmin tätä ei ole.

Onko siirretty rekistyneiden iloksi tämä ominaisuus?

Jep, wanhoilla tunnareilla näkyy edelleen kaikki, uusilla kuulemma ei.
GZ10, MA61, MA70, NB, AW11, SW22, ZZW30, Club <80s
Tulossa-lista edelleen tulossa!!1


SEPI

Kyllä sun kannattaa ottaa liikkeenseen yhteyttä. Ja käskeä hyvittää kauppasta rahaa takaisin.
ja parempi, kun mainostat vaan. Kyllä netissä voi aina huudella ja nyt kannattaa varsinkin, kun siihen on hyvä syy...

IceDrake^

Joo siis tosiaan nyt huomenna soitanki sille kuluttajariitapukarityypille että se alkaa jo ottaan yhteyttä.. Ku mailasin niille tai ko. firmalle miten asia on ja sillon ku tarviin mukamaste viel ne korkeudensäädöt ni sanovat et ne saa ad varaosaliikkeest ja 40€ kpl.. Et ne voi ne ostaa mut ei sen enempää ala maksaan.. Ja sano joka asiaan että olis niihin kannattenu ottaa yhteyttä mut helvetti soitettiin vähä väliä niille ja isäntäki soitti niille ku ne oli UK:ssa mut niistä ei ikinä kuulunu takasin päin esim. sen iskarin johosta ku ne olis saanu halvemmalla tai sen tuvilapun johosta olis kans kannattenu ottaa yhteyttä ja nii teimmä mut eipä ne osannu neuvoa.. Muutako semmoseen paikkaa mistä jo oltiin kysytty.. No paikkahan on sj import.. ja tuo nyt on vaa sit mun kokemus firmasta jne.. Mitäs muuta tuohon pitää vielä sanoa että siittä ei koidu mulle mitn harmia :D
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

Strabe

Ei siitä varmasti mitään koidu ja varmasti moni jo tiesikin 8)
JZZ30 vm.91

IceDrake^

Onko jollain muullaki sit ollu onkelmaa ko firman kans vai kuullu puhetta?  :tard:
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

SEPI

saako ihan udella, että mita sait pulittaa tosta "97" vuotisesta sorsastas?

Tem

Lainaus käyttäjältä: SEPI - 13 tammikuu, 2010, 00:49:18
saako ihan udella, että mita sait pulittaa tosta "97" vuotisesta sorsastas?

Olihan se jo tossa yllä...pyyntiä siinä tosiaan oli reilu 3te, muistan ku sitä ihmeteltiin, että mitähän vikaa ku noin uus noin halvalla. Plus että yks on luvannu ostaa sorkun ku taxfreen saa kolmeen tonniin ja ihan sitä tossa ei ollu pyyntinä.

Ja maksanu vaihtoauton+700e.
GZ10, MA61, MA70, NB, AW11, SW22, ZZW30, Club <80s
Tulossa-lista edelleen tulossa!!1


SEPI

Miks liike laittaa edes sitten tollasta vuosilukua, jos hintaa ei ole tuon enempää. Olis menny varmaan kaupaks -93 vuosimallisenakin, tolla hintaa.

Eli liike on luullut itsekkin autoa 97. Tai sitten ne kusettaa ihan vaan perjaatteesta...

IceDrake^

Ne sano mulle että se on sitten 96 ei 97... Koska niissä enkkulapuissa lukee näin.. Was Registered/Used Overseas. Declared Manufactured 1996.. Tuon mukaan se on 1996.. Ja sitten tuossa on rekisteröimispäivä joka on 4.4.1997.. Ja sen takia se oli halpa koska tuossa tosiaan on ihan kivan näkönen lommo.. Ja se ei ollu menny kaupaks vissiin niillä niin nopiaa ku yleensä autot menee et tuo oli ollu jo kolme viikkoa siellä ja kokoajan olivat hintaa alentanu.. Ja tosiaan siinä autossa ei pitäny olla mitään vikaa. Niin myyjä sano ja onneks äitipuoli käski varmuuen vuoks ottaa kopion siittä myynti ilmosta ni on sit vähän todisteita tästä asiasta. Luulis että kun on "kokenu" myyjä ni osaa sen tarkistaa sen vuosiluvunki tuolta toyotadiystä ja se että kun UK:sta hakee auton että ne merkkaa siellä ihan väärin nää ens.rek.päivät yms...  :nono:
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

MM

Vai Sj importista ostit sorkun..firma sijaitsee tuossa ihan 2km päässä missä itse asustelen täällä ylöjärvellä.Olen kyllä välillä katsellut heidän myynti-ilmoituksiaan autoista ja mun on pakko sanoa että mulle jää sellanen maku suurimmasta osasta autoja että ne roudaa halvimmat/hiukan huonokuntoiset vehkeet sieltä englannista.Voin toki olla väärässäkin mutta tälläinen näkemys mulla on.


Tem

Lainaus käyttäjältä: MM - 13 tammikuu, 2010, 15:40:38roudaa halvimmat/hiukan huonokuntoiset vehkeet

Sitähän ne tuo, mitä porukka ostaa. Halvinta.
GZ10, MA61, MA70, NB, AW11, SW22, ZZW30, Club <80s
Tulossa-lista edelleen tulossa!!1


SJImport

#284
Moro,

Täytyi tänne ihan kirjautua selvittääkseen tilannetta. Eli noita 4,0litran sorkkuja on tuotu meidän kautta kaksikin kappaletta, olivat ensimmäiset ja viimeinen. Autojen hinnat laskettiin sellaisiksi, että hintaan sisältyy vähän reilummin rempparahaa. Pyynti oli muistaakseni vihreällä 2900e ja punaisella taisi olla noin 3200e.

Tuosta vuosimalli-puolesta emme itsekään tietäneet. Kuten tuossa jo mainittiin, auton kaikissa papereissa luki tuo 1996, eikä asiaan sen enempää ehditty perehtyä. Englannissa kun autojen historiaa tarkastettiin, ilmeni myös sama vuosimalli. Eli paikallisessa akessa on käynyt ilmeisesti vahinko kun auto on tuotu Englantiin.

Tulllin sivut ovat jokaiselle auki ja siellä voi käydä katsomassa minkälaisia veropäätöksiä on hiljattain tehty sorkkuihin. Tämän kanssa on käynyt huonoa tuuria, johtuen ilmeisestikin auton harvinaisuudesta.

Tuota vuosimalli ongelmaa ei tietoisuuteeni ole tuotu missään vaiheessa, nyt vasta osui silmään täällä foorumilla. Paras tapa selvittää ongelmia on ottaa meihin yhteyttä, eikä huudella foorumeilla.

Kun tuossa autoon tulleita kuluja laskeskelit niin reilusti suurin kuluhan autoon oli alusta. Noita alustan osia kun saa Englannista tai Japanista hankittua reilusti halvemmalla. Tuohan on jokaisen oma valinta, mutta jälkikäteen meiltä alkuperäisten osien hinnan vaatiminen on kohtuutonta.

Tähän mennessä kaikkiin autoihin on viimeistään pakettiautopojilta vaatimustenmukaisuustodistus saatu, tiedä sitten miksei tähän heiltä lappua löytynyt.

Hinta/laatu näissä menee väistämättä käsikädessä, eli 2900e hintaan ei saa virheetöntä soareria. Meillä on nytkin yksi hintavampi soarer hallissa ja paikanpäälle voi tulla todentamaan, ettei ole pahassa kunnossa.

Meidän kauttamme on tuotu yli 100 harrasteautoa ja silloin harvoin kun on autojen kanssa ongelmia ollut, ollaan ne aina ennen saatu sovittua. Nämä isommat soarerit ovat kilvitykseen suhteen näköjään hieman vaikeampia, jonka seurauksena päätimme luopua isokoneisten tuonnista.  

SJ Import

Janne Jokinen

0503775303

IceDrake^

#285
.
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

OspreY

Onko icedraken vastaus todellakin pelkkä piste. Ihan muuten vain sanon niin aika harvassa taitavat ne autokauppiaat olla ketkä tuon Toyodiy:n tietävät.. Saati sitten tarkistelevat sieltä mitään.


Toyota Supra 3.0i  turbo targa man. vm.-91
----------------------------------------------------------------------------------
Toyota MarkII tourerV 1,5jz-Gte vm.93 TurboTaxi projekti
-----------------------------------------------------------------------
Soarer Gz20 -86 jeizii manuel.

IceDrake^

#287
Nyt tää alkaa jo pistään meikän kommentteja kaksin verroin :D Joku ylläpitäjä vois poistella näitä mun sähellyksiä täältä  :notworthy:
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

IceDrake^

#288
Oho. Vittu mää inhoon näitä läppäreita!  >:( Niin siis piti olla että en mä nyt täällä tätä asiaa ala enempää vatvoon. Mulla vaan sattu huono tuuri ja en tietenkään olettanu että se viaton olis kuten myynti-ilmotuksessa luki, että on oikealla puolella lommo jne. Mutta en mä nyt kuiten varautunu että mitäs vaikka ja mitä alkaa tekeen mut enivei. Katsastus mieski sano että se on aika riskialtista hommata auto englannista tai siis ostaa auto joka on tuotu englannista, koska siellä kuitenki on ihan erit säädökset, kun sinnekki sanoin tästä vuosiluku asiasta, että kävi ilmi tämmönen. Mut no se on nyt sitten -96. Ja ei tossa autossa mitn valittamista oo, mitä nyt en ikinä siinä pysty CDlevyjä kuunteleen :P Ku siihe tulee kokoaja Error 3.. Oottaa nyt et tulee kesä ni alkaa enempi laittaan =)
Uzz Uzz...
*Three 6 Mafia Feat. Tiësto With Sean Kingston & Flo Rida - Feel It*
*Timbaland Feat. SoShy & Nelly Furtado - Morning After Dark*
*Klaas - Better Days*

Muffler

Itse ostin viikko sitten tuolta SJ Importsilta todella hienon 91 vuoden sorkun, liike sanoi suoraan mitä vikoja autossa oli ainoa "vika" oli että ohjaustehostin vuotaa öljyä hieman, tein kaupat autosta ja kun kotiin pääsin pesin konehuoneen kunnolla, ajoin pienen lenkin autolla ja aloin katsomaan mistä vuotaa. Tehostimen alipaine letku vuotaa, toyotalta kävin kyselees letkua, mutta homma niiden kanssa tuntui hankalalta ja jätin homman siihen. Sunnuntaina kaveri irrottaa letkun ja käyn teettämässä tutulla ketkä tekee maatalouskoneisiin noita letkuja niin sano että onnistuu myös tohon jos saa vain mallin =) huomenna pitäis tulliin mennä ja viedä noi veroilmotus laput yms ja kertoo auton kunnosta hieman, veikkaisin autolle 1000-1400e veroja. Jos ens viikolla kerkeis käyttää autoa leimalla, sumuvalo tarttee vielä taakse viritellä. Kävin kausilla hämeenlinnassa hakemassa 3kk siirtokilvet autoon ja kyselin katsastusmiehiltä millästä työtä vaatii et menee leimasti läpi, niin ekana se alko valittamaan noista massoista ihan, että niistä ei oo tietoa vielä missään et tarvitsee pakettiautopojilta todistus hankkia =) sit valitti valoista, jotain mut dot hyväksyntä lukee ja valokuvio on muutettu englannissa valmiiks.Englannin tuonneissa helpottaa kummasti kun toinen eu maa=)

laamaporo

Lainaus käyttäjältä: Soarerking - 15 huhtikuu, 2010, 01:28:20
valokuvio on muutettu englannissa valmiiks

Muutettu mihin? Yhtä väärällä puolella Britessä ajetaan kuin Japanissakin. Tuskin ne hyvää hyvyyttään olis valokuvion LHD:ks kääntäneet ennen kauppoja kun kuulleet että auto lähtee muualle Eurooppaan.

1994 Toyota Supra MKIV TT 6spd Eurospec 3.4L
1988 Toyota Supra Turbo MKIII 5spd Eurospec
2012 BMW M550d


Strabe

Samaa mieltä kuin Laamaporo valoista.
91vmään et tarvitse takasumuvaloa..
Mite sä nyt jo hait "3kkn" kilvet jos et kerta ole tullissa käynyt?Ja se ajoaika loppuu siihen kun veropäätös tulee.
Kuntovaikutus ei sitten paljoa ole(tais olla 3 %).Jos meinaat selvitä 1000e-1400e taitaa tulla suomen halvimmat verot.Paljon kilometrimäärä?
Mohihan paikkaseksi tulee?3?
JZZ30 vm.91

Krister

#292
Lainaus käyttäjältä: Strabe - 15 huhtikuu, 2010, 08:51:56
Samaa mieltä kuin Laamaporo valoista.

Nyt on vissiin sekoitettu DOT kuvio mikä on suora. Se yleensä käy suomen liikenteeseen ilman muutoksia tiettyyn vuosimalliin asti. Mitään muutoksia tähän ei kyllä olla Englannissa tehty, perus japsivalot.


Strabe

Lainaus käyttäjältä: Krister - 15 huhtikuu, 2010, 09:30:22
Nyt on vissiin sekoitettu DOT kuvio mikä on suora. Se yleensä käy suomen liikenteeseen ilman muutoksia tiettyyn vuosimalliin asti. Mitään muutoksia tähän ei kyllä olla Englannissa tehty, perus japsivalot.



Mullakin kyllä lukee DOT,mutta ei kyllä ollut suora todellakaan ;)
JZZ30 vm.91

Pete

Lainaus käyttäjältä: Strabe - 15 huhtikuu, 2010, 09:47:55
Mullakin kyllä lukee DOT,mutta ei kyllä ollut suora todellakaan ;)
Joo ei se DOT ainakaan sitä sano että kuvio ois tasanen. Mitä lie se DOT tarkoittaa  ;D

Joni P.

Lainaus käyttäjältä: Soarerking - 15 huhtikuu, 2010, 01:28:20
Englannin tuonneissa helpottaa kummasti kun toinen eu maa=)

Hei oikeesti, mistä näitä legendoja oikein sikiää?
Vai liittyyköhän juttuun pikkasen harhaanjohtavaa markkinointia kun kaikki saavat tuolta autojensa mukaan vaaleanpunaiset aurinkolasit  ;D
www.nukka.fi
www.autoholisti.fi

Soareristi

Lainaus käyttäjältä: Joni P. - 15 huhtikuu, 2010, 10:24:01
Hei oikeesti, mistä näitä legendoja oikein sikiää?
Vai liittyyköhän juttuun pikkasen harhaanjohtavaa markkinointia kun kaikki saavat tuolta autojensa mukaan vaaleanpunaiset aurinkolasit  ;D
Sitä oon kans ton SJ Importin asiakkaana paljon ihmetellyt... Saa nyt sitte helvetti kuulla mitä ongelmia viel tulee ton leimaamisessa. Kaverin BNR32 kävi K1-katsastamolla RHD-valokuvion kanssa ja sanoivat "ei se meitä haittaa, kunhan valot vaan palaa"   :icon_biggrin:

Tuli mieleen, tesmaileeko sinivuokot noista JDM:stä valokuvioita tien päällä tai passittaa uudellee katsastuksiin?  :whip2:
1992 Soarer 2x
1997 WRX STi

Muffler

Joo elikkä kirjotin eilen vähän unisena yms :D joo elikkä SJ Importsilla oli ns.esittelykilvet autossa jotka olivat voimassa tämän vuoden loppuun, sit lähetin tulliin omat tiedot, että otan auton omiin nimiin, päätös tuli myöntävästi niinkuin yleensä. sit astelin kausille hakemaan niitä 3kk kilpiä, koska liikkeen esittely kilvillä saa ajaa ostohetkestä 3pvä, eisiinä siis mtn, mut kausin muija oli ihmeissään ettei voinut antaa tehdä mulle uusia 3kk kilpiä, koska esittelykilvet olivat vielä liikkeen puolesta voimassa. Muija soitti akelle et miten hommat etenee niin ake mitätöi noi liikkeen esittelykilvet, siinä puoli tuntia venailin et vanhat kilvet lähti akelta pois ja sit se pysty tekemään mulle noi uudet kilvet. Tuola kausilla vaikutti äijä niin perkeleen tarkalta noitte kaikkien juttujen kaa, sano et vaikeeta saada kilpiin yms :D sano et sumuvalot taakse ja hyväksyntää valoista yms...

sit kävin tänään tuola Hämeenlinnan tullissa viemässä noi autovero hakemus paperit sinne ja sit ne otti muutamat valokuvat niistä ns"virhe kohdista".
Samalla reissulla kävin sit tuola Mäkelän autokatsastuksessa kun kaveri kerto et ne osais hommansa, oli sellane mukava mies sielä ja sano suoraan, että onhan se kivaa et suomeenki tulee vielä tälläsiä hienoja autoja, että valot ei kiinnosta vittuakaan lukeeko niissä DOT vai ei, ja sielä selvis, että taakse ei tarvikka sumuvaloo kun 91vuoden auto, et sumuvalo pakko tuli voimaan 93 vuonna... Sit se sano vaan et etulaseista joutuu noi 35% kalvot ottaa pois mikä oli kyllä ihan tiedossa, et ne kiinnittää akselimassoihin huomioo vain=) Kyl se näköjää ennen leimaa kannattaa käydä tutustuu noihin katsastusasemiin vähän, että millasia jätkiä sielä on... Onkos täällä sellane ketkä saanu 4 paikkaseksi ton 91vuoden soarerin? Vähän amatööri vielä näissä, kun ensimmäinen auto minkä itse joutuu laittamaan kilpiin=D Tossa jotenki "lyhyesti" ja "vaikeasti" selitettynä :D

Muffler

niin ja autolla tällä hetkellä mittarissa vajaat 10000tuhatta mailia, kuitit löytyy mittarinvaihdosta englannin puolelta vaihdettu tossa vajaat 70 000mailin kohdalla, muutin suoraan tullin papruihin ite noi mailit kilometreiks ja tullissa sit laitettiin papereihin myös maililukemat ja muija otti mittarinvaihto kuitista kopion=) Tullista sanottiin että just oli yks tollane samanlainen soarer leimattu ja veropäätös oli 1200 tienoilla (tyyliin 1187,56€), olisiko kyseinen herra täällä ketä sai noin pienet verot?

Krister

Lainaus käyttäjältä: Pete - 15 huhtikuu, 2010, 09:54:51
Joo ei se DOT ainakaan sitä sano että kuvio ois tasanen. Mitä lie se DOT tarkoittaa  ;D

On se tasainen ainakin verrattuna E-kuvioon. pieni nyppyllähän siinä DOT-kuviossakin mutta harvemmin sitä on tarvinnut muutella. Jos tarvitsee niin hioo sen tasaiseksi tai plastic paddingilla vastaava koroke toiselle puolelle.