MR2 sw20 käyttöautoksi?

Aloittaja Lassi, 04 marraskuu, 2008, 21:49:43

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lassi

Noniin päätin kääntyä viisaampien puoleen asiassa. Käyttöautoksi on siis tarkoitus hankkia MR2, maahan saa tyrmätä samantien jos tätä mieltä on.

Korimallinsa puolesta valinnaksi muodostuu ehdottomasti sw20, tätä ennen oli harkinnassa Celican St182 ja 185, mutta onhan tuo mörri erikoisuutensa takia aina kiinnostanut. Vielä kun eräät henkilöt sai uskomaan, ettei sen ylläpito aivan järjettömissä hinnoissa pyöri Celicaan yms. verrattuna. Ajattelin että osiin sisältyy vielä reipas MR2 -lisä :) Kokemuksia omista autoistaan saa tänne kirjoittaa niin kattavasti kun jaksaa. Mitään vastaavaa/läheltä liippaavaa aihetta en löytänyt, siksi aattelin että yksinkertaisempana pysyy, jos teen uuden aiheen.

- Onko tuolle 3s-ge:n synkro ongelmalle tehnyt tehdas mitään MR2 elinaikana? ST182 tuntuu ainakin 2. ja 3. synkrot hajoilevan käsiin :S Jostain luin että rev2 olisi: "- "multi-cone" synkrot vaihteistossa" Tuosta ajattelin, että onko tosiaan synkro ongelma korjattu kaikissa -93 uudemmissa MR2:ssa? Tarkoittaako "multi-cone" -synkrot tuplasynkroja vai onko vaan hienompi nimitys jollekkin uudelle mainospuhe synkrotukselle? :) Samalla hiipi ajatus, että onko tuo uudistus tapahtunut myös vaparin lootaan vai vaan 3s-gte:n lootalle?

- Eräältä asiantuntijalta suositukset targa -mallille, mikä itselläkin ollut haaveissa mietityttää vaan tuo tiivisteiden vaihto hinnat ja saako niitä enään nykypäivänä? Entäpä vesivuodot sisälle onko oikeasti tiivis jos tiiviste kunnossa, eikä tiiviste haurastu ensimmäisenä vuotena? :) Entäpä onko ruoste ongelmia katossa targa malleissa, entä muuten ruosteongelmia, että onko mitään mahdollisuuttakaan ajaa tuolla talvia? :S

- Onko kellään kokemuksia rev3 Mörristä olisi tämä uusin 3s-ge, jossa ilmeisest viimeisetkin ongelmat on korjailtu (öljyn kulutus?). Onko tuossa mallissa koneen myötä vaihtunut myös loota synkro viattomaan versioon? :) Muut parannukset taivavat olla vaan kosmeettisia ja jotkut paremmat abs:t ilmeisesti?

- Onko alustassa tms. mitään yleiskulutus osaa mikä on vaikeesti saatavissa tai pirun kallista? Vai onko kaikki saatavilla kohtuu hintaan? Ebay ilmeisesti muodostuu kaveriksi auton oston myötä? :D

- Talvikäytöstä myös mielelläni ottasin kokemuksia vastaan.

Vaparia tosiaan olla ensisijaisesti hommaamassa, mutta turbokaan ei ole täysin tiputettu vielä vaaka kupista. Kokemuksia mieluusti kummankin omistajilla/omistaneilta. Auto olis ensijasesti tarkotus tehdä tax-free vehkeestä kunnon suojauksilla tai sitten löytää hyvä korinen Suomi auto, mikä ei tuottane ongelmia kun kaikki eivät näillä talvella aja. Kiitokset kaikille auttaneille jo etukäteen :)

ST205 -95
ex:MR2 sw20, E10

Holset

Suosittelen suoraan SW20 turbollista gen3 lukkolaatikolla varustettuna..
sponsored by:
www.hevosvoima.com
www.kbcgarage.com
www.kiinahdin.com
www.akaansilkkipaino.com
www.sideways.fi
Til-Racing

perak

#2
Tämäpä kuulostaa tutulta.. tosin olin aiemmin vain haaveillut sw20:stä kun ajattelin että ei sitä perheellisen kannata ihan oikeasti hankkia. Sitten tuli kuitenkin ilmoitus työpaikalta että oman auton käytölle tulee max kilometriraja. Tämä söi miestä niin pahasti että annoin -04 Avensiksen vaimon käyttöön ja ajattelin ihan periaatteen vuoksi kärvistellä vaimon 306 diesel pösöllä. Kuten arvata saattaa ei tarvittu montaa päivää kun heräsi ajatus että eikö näitä omia ajoja voisi ajaa kohtuuhintaisella autolla josta tykkää ihan oikeasti -> nettiauton selailua kiihtyvällä tahdilla.. saksan kartoitus.. turbosta en uskaltanut haaveilla kun budjetti oli 7-8k€. Kriteereinä pidin nahka penkkejä ja ilmastointia. Eipä ollutkaan paljoa tarjolla joten otin sen ainoan. Nyt näkyy olevan vieläkin upean punainen hienoilla vanteilla myynnissä nettiautossa (taxfree) jota myös kuolasin.

     

Lassi

perak:n kanssa tullukkin juteltua jonkun verran mailin kautta, toivoisin kuitenkin että lisää kokemuksia ihmisiltä. Kaipa Supra Clubillakin yli 2kpl mörrin omistajaa on? :D
ST205 -95
ex:MR2 sw20, E10

janiK

#4
no ei kai siinä. Kyllä mr käyttö peliksi käy siinä missä muutkin jos golfbäkin kokoinen kontti ja kaksi penkkiä riittää.
Kannattaa varmaan vaan pitää suht vakiona jotta säilyy se käyttöautolle tärkeä piirre; varmuus.
Mielestäni kuitenkin Mr2 urheiluauto rakenne menee hukkaan pieni tehoisilla vapari gen2 tai gen3 koneilla ja sanon samaa kuin  "Holset": Hommaa rev3 turbo = gen3 3s-gte, lukko loota ja jo vakiona 260+hp.
Ittelläni on käyttö pelinä celica St182 gen2 3s-ge koneella ja ajettu varmaan päälle 300000. siinä kyllä on kakkosen synkroissa jotain mätää kun vaihde ei tahdo mennä päälle reilummassa vauhdissa alaspäin vaihdettaessa tosin kun kone lämpiää huolet vähenee. Eipä se siltä ajamasta vielä ole estänyt vaikka huolta ollut viimeisen 50000. Toinen kärryni on rev3 mr2 gt-s ajettu 75000 mut kyllä siinäkin on samaa ominaisuutta havaittavissa vaikkakin vaihteen saa kylmänäkin päälle, en tiedä joku toyotan tiulaama ominaisuus se kai on. Enemmän minua kuitenkin huolestuttaisi näitten japsi lelujen kanssa ruoste ongelmat. Molemmat autoni ovat tuontiautoja ja ruoste vapaita. Suosittelen sinullekkin japanin tuontia jos ei väärän kätinen ohjaus haittaa, sieltä saa rev3 turboja joita koskaan ei muualle myyty ja kun sieltä löytyy todella vähän käytettyjä vehkeitäkin priima kunnossa. Saksan tuonti celicalla on kyllä roimasti enempi kilomertrejä kuin mittarissa lukee ja koneremonttiin paloi liki 2000€ mut nyt sillä on vankka käyttöauton virka.
Has been Time Attack hero - Modified - SW20 Mr2
https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ_JNUpZYtwjDKcDb-lDTOspaQH9YtY-7

perak

#5
Tänään ajelin ensimmäistä kertaa soratiellä. Ohjaus tuntui soralla pajon kevyemmältä kuin asfaltilla ja yllättävän siististi meni yli routavaurioista. Seuraava viritys lienee painon minimointi eli roudaan kaiken ylimääräisen pois peräkontista ja penkkien takana olevista laatikoista. Varapyöräkin saanee poistua ja pakkaan nokalle kaikki tarpeelliset survival-rojut kuten öljyä, lasinpesunestettä, perustyökalut, paikkauspullo yms.

Hauskoja kilometrejä kertyi eilen ja tänään noin 300/ päivä. Ensimmäinen kulutuslaskelma säväytti kun kahden tankkauksen lukema oli 11.4l/100km. Kaupunkiajelua. Eilisellä maantielenkillä Tre - Somero -Tre paloi enää 8.0l/100km. Tekniikan Maailma 14/1990 (sama moottori kuin -92?) kertoo kulutukseksi: 90/120/kaup. 6.0 / 7.8 / 10.3l/100km. Käyttöautossa kulutuksellakin on merkitystä. Bensan valinnassa olen erityisen tarkkana ja tankkaan aina halvinta mahdollista 95E:tä. Voisiko joku laittaa 3S-GTE koneisen käytännön kulutuslukemia? Voisin kuvitella että maantiellä hieman enemmän ja kaupungissa paljon enemmän.

Ajovalon poltinta vaihtaessa ihmettelin kuinka samat ihmiset jotka suunnittelee auton tankkausjärjestelmän voikin saada polttimon vaihdon niin vaikeaksi!? Vai onko ne samoja?

enzie

JDM rev3 turbo kulutukset ~9l maantiellä ja 12-14l kaupungissa kesäaikana. Paras maantielukema on ollut jotain vähän päälle 8l, mutta tätä en ole vielä onnistunut toistamaan :D.

Ja eihän se lampunvaihto nyt niin vaikeaa ole, kun purkaa vaan ja kasaa vastakkaisessa järjestyksessä ;).

- Juha

Lassi

perak, Ettei vaan olisi perinteinen lampda antautunu 3s-ge:stä, kaverilla oli kans aika janoinen Celica vuoden päivät, nyt pistettiin uus lampda ja auto on kun eriplaneetalta ja varsinkin kulutus on sitä :D Kuulostaa kuitenkin aika kovalle lukemalle kaupunkiajossa tuo miltei 12litraa, vaikka paljon riippuu kaupunkiajostakin :)

Kyllä nuo turbon kulutuksetn hieman epäilyttää näin alustavasti, kuitenkin tulossa samalla ensimmäinen takaveto niin oman henkensäkkin takia varmaan parempi tuo vapari :D Ehdoton löyty olis kyllä rev3 3s-ge olis jo päivitelty kaikki lasten taudit pois ja tehoakin olis muutama koni lisää. Ovat vaan melko harvinaista tavaraa, Saksastahan sellanen melkein olis uitettava tms. ulkomailta.
ST205 -95
ex:MR2 sw20, E10

perak

Mielenkiintoinen anturiteoria. Viallinen anturi siis pakottaisi koneen käymään liian rikkaalla. Luulisi tämän näkyvän pakokaasutestissä?!

Uudemman Avensiksen tieltä vaihdossa mennyt -99 Avensis oli lampunvaihdon suhteen sieltä helpoimmasta päästä. Ei tarvetta työkaluille ja tilaakin on.

Vakionopeussäädin olisi kova juttu. Onko kentällä kokemusta jälkiasennuksesta?